Live Music

Sep
30
South Stour Churches Festival
Various Places (Stour Valley)
7:00 pm
Oct
12
Suffolk Festival Of Performing Arts
Various Places (Suffolk)
9:00 am
Oct
20
Dart Valley Stompers
Parish Hall (Marks Tey)
Oct
20
Clare Free
Brewers Arms (Brightlingsea)
Oct
20
Nic Meier
Bell Hotel (Clare)
Oct
20
Meg McPartlin
Charters Bar
Oct
20
Brief History of Music
Granary (Stapleford)
11:00 am
Oct
20
José González
Open (Norwich)
1:00 pm
Oct
20
Jerome Thomas
Open (Norwich)
1:30 pm
Oct
20
Icebreakers
The Railway (Ipswich)
2:30 pm
Oct
20
Matinyas Bacsó
Headgate (Colchester)
3:00 pm
Oct
20
Words and Music
Gainsborough Labour Club (Ipswich)
3:00 pm
Oct
20
Out For Blood
Blue Moon (Cambridge)
3:00 pm
Oct
20
Fool’s Blues
Stanford Arms (Lowestoft)
3:00 pm
Oct
20
Playing For Keeps
United Brethren (Chelmsford)
4:30 pm
Oct
20
Under 18’s Jam
Brickmakers (Norwich)
5:00 pm
Oct
20
Back Porch
The Shamrock (Ipswich)
5:00 pm
Oct
20
Lamb
Junction (Cambridge)
7:00 pm
Oct
20
Bury’s Got Talent
Theatre Royal (Bury St Edmunds)
7:00 pm
Oct
20
Sarah Jane Morris
Arts Centre (Colchester)
7:00 pm
Oct
20
Lulu
The Apex
7:30 pm
Oct
20
Midge Ure
Corn Exchange (Ipswich)
7:30 pm
Oct
20
Everly Brothers Dream
Princess Theatre (Hunstanton)
7:30 pm
Oct
20
Simon & Garfunkel Story
West Cliff (Clacton)
7:30 pm
Oct
20
You Win Again
Princes Theatre (Clacton)
7:30 pm
Oct
20
London 1960
Maltings (Snape)
7:30 pm
Oct
20
Buddy Holly & the Cricketers
Key Theatre (Peterborough)
7:30 pm
Oct
20
Amanda Palmer
Corn Exchange (Cambridge)
7:45 pm
Oct
20
John Law Quartet
California Club (Ipswich)
8:00 pm
Oct
20
The Display Team +…
Steamboat Tavern
8:00 pm
Oct
21
Barns Courtney
Junction (Cambridge)
Oct
21
Lisa Stansfield
Cliffs Pavilion
7:00 pm
Oct
21
Gruff Rhys
Storeys Field Centre (Cambridge)
7:00 pm
Oct
21
Psychedelic Porn Crumpets
Portland Arms
7:00 pm
Oct
21
Oct
21
The Askew Sisters
Arts Centre (Colchester)
7:45 pm
Oct
21
Brickies Open Stage
Brickmakers (Norwich)
8:00 pm
Oct
22
Andy Irvine
RBL (Westcliff-on-Sea)
Oct
22
Brian Peters
Priory Centre (St Neots)
Oct
22
Plug-In
The Garage (Norwich)
6:30 pm
Oct
22
Boombox
Brickmakers (Norwich)
7:00 pm
Oct
22
Henge
Junction (Cambridge)
7:00 pm
Oct
22
Stealing Signs + supt
B2 (Norwich)
7:00 pm
Oct
22
Simon & Garfunkel Story
Princess Theatre (Hunstanton)
7:30 pm
Oct
22
Mayflower Folk Club
Portland Arms
7:30 pm
Oct
22
The Drifters
Key Theatre (Peterborough)
7:30 pm
Oct
22
Wayne Hussey
Chinnery’s (Southend)
7:30 pm
Oct
22
Shalamar
The Apex
8:00 pm
Oct
22
Jo Harrop Quartet
Bardswell Social Club (Brentwood)
8:00 pm
Oct
22
Christopher Cross
Corn Exchange (Cambridge)
8:00 pm
Oct
22
Live On Mars
Palace Theatre (Southend)
8:00 pm
Oct
23
Princess & the Frog
Quay Theatre (Sudbury)
Oct
23
Electric Jam
White Horse (Edwardstone)
Oct
23
Symphonia Academica
Mumford Theatre (Cambridge)
1:00 pm
Oct
23
Spirit Of The Blitz
Princess Theatre (Hunstanton)
2:00 pm
Oct
23
Flautista & Friends
Cramphorn Studio (Chelmsford)
2:15 pm
Oct
23
Kawala
Portland Arms
7:00 pm
Oct
23
Gévaudan +…
B2 (Norwich)
7:00 pm
Oct
23
Some Guys Have All The Luck
Civic Theatre (Chelmsford)
7:30 pm
Oct
23
Jazzitation
The Geldart
7:30 pm
Oct
23
Music of Cream
Chinnery’s (Southend)
7:30 pm
Oct
23
360 Band
Cliffs Pavilion
8:00 pm
Oct
23
Open Mic
Kings Head (Bildeston)
8:30 pm
Oct
23
Irish Folk
Gate House (Norwich)
8:30 pm
Oct
24
Simon Spillett Quartet
Golf Club (Dereham)
Oct
24
Tina May
CUC Wine Bar (Cambridge)
Oct
24
We Love Little Mix
Corn Exchange (Kings Lynn)
5:00 pm
Oct
24
Gallows Circus +…
B2 (Norwich)
7:00 pm
Oct
24
Sensational 60’s Exp
Civic Theatre (Chelmsford)
7:30 pm
Oct
24
Albert Lee
Princess Theatre (Hunstanton)
7:30 pm
Oct
24
Ronnie Scott
Abbey Fields Centre
7:30 pm
Oct
24
Hope & Social
Arts Centre (Colchester)
7:30 pm
Oct
24
Jools Holland
Cliffs Pavilion
7:30 pm
Oct
24
Oysterband & June Tabor
Open (Norwich)
7:30 pm
Oct
24
Gaz Brookfield + B-Sydes
Portland Arms
7:30 pm
Oct
24
Peatbog Faeries
The Apex
8:00 pm
Oct
24
Lucy Grubb
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Oct
24
Freddie Hall
The Geldart
8:00 pm
Oct
24
Clean Sneak
United Brethren (Chelmsford)
8:30 pm
Oct
25
A Portrait of Cannonball
Stoke By Nayland Hotel
Oct
25
Diggin for Diamonds
Brewery Tap (Peterborough)
Oct
25
Matt Wates Quartet
Cricket Club (Harlow)
Oct
25
Masters of Swing
Seagull (Lowestoft)
Oct
25
Submarine Racers
Five Miles From Anywhere (Upware)
Oct
25
Oct
25
Reimagining Early Music
Maltings (Snape)
4:00 pm
Oct
25
Big Nineties Festival
Castle Park (Colchester)
5:30 pm
Oct
25
Afro-Beat Grooves
Maltings (Snape)
6:00 pm
Oct
25
Inglorious
Junction (Cambridge)
7:00 pm
Oct
25
Gaz Brookfield
B2 (Norwich)
7:00 pm
Oct
25
Thursday’s Band +…
Golden Hind (Cambridge)
7:30 pm
Oct
25
Charlie Landsborough
Corn Exchange (Kings Lynn)
7:30 pm
Oct
25
Britten Sinfonia
Theatre Royal (Norwich)
7:30 pm
Oct
25
Hallelujah
Princess Theatre (Hunstanton)
7:30 pm
Oct
25
Ariana Grande & JoJo Tribute
West Cliff (Clacton)
7:30 pm
Oct
25
Radio GaGa
Abbey Fields Centre
7:30 pm
Oct
25
UK Pink Floyd Experience
Princes Theatre (Clacton)
7:30 pm
Oct
25
The Seraglio
Maltings (Snape)
7:30 pm
Oct
25
Voodoo Room
Fisher Theatre (Bungay)
7:30 pm
Oct
25
Harbottle & Jonas
Barns (Wingfield)
7:30 pm
Oct
25
Rocket Man
Civic Theatre (Chelmsford)
7:45 pm
Oct
25
Maggie Bell & Dave Kelly
Key Theatre (Peterborough)
7:45 pm
Oct
25
Kyla Brox Band
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Oct
25
Geoff Carne & The Hatz
Queen Street Brewhouse
8:00 pm
Oct
25
Stipe
Touchline Live Music
8:00 pm
Oct
25
The Lazy Sessions
The Cottage (Norwich)
8:00 pm
Oct
25
Damien Barber & Mike Wilson
Riverside Centre (Stratford St Andrew)
8:00 pm
Oct
25
Richard & Adam
Palace Theatre (Southend)
8:00 pm
Oct
25
Kin Kenny
Brickmakers (Norwich)
8:00 pm
Oct
25
Lucas the Soul Singer
Carpenters Arms (Cambridge)
8:00 pm
Oct
25
Walkway
Black Horse (Ipswich)
8:30 pm
Oct
25
Neil Francis
Queens Head (Bramfield)
8:30 pm
Oct
25
Vic Salter
Gate House (Norwich)
8:30 pm
Oct
25
Scarecrow
Dolphin Hotel (Felixstowe)
9:00 pm
Oct
25
Redwood Band
United Brethren (Chelmsford)
9:00 pm
Oct
25
VT11
County of Suffolk (Ipswich)
9:00 pm
Oct
25
Old Street Rockers
The Bull (Colchester)
9:00 pm
Oct
25
Onion Band
Alma Inn (Harwich)
9:00 pm
Oct
25
Zipwire
Pig’n’Falcon (St Neots)
9:00 pm
Oct
25
Backtrackin`
The Railway (Ipswich)
9:30 pm
Oct
26
Bob Collum & the Wefare Mothers
United Brethren (Chelmsford)
Oct
26
Marshall King
Social Club (Kesgrave)
Oct
26
The Milkmen
Barleylands S&SC
Oct
26
Generation 5pan
Charters Bar
Oct
26
Peace at Last
Maltings (Snape)
10:00 am
Oct
26
Rose Hsien & Andrew Hsu
Town Hall (Kings Lynn)
11:00 am
Oct
26
Charity All Dayer
B2 (Norwich)
1:00 pm
Oct
26
Zac Barrett & Marc Cecil +…
Beecroft Art Gallery (Southend)
2:00 pm
Oct
26
Julian Perkins
All Saints Church (Kings Lynn)
6:00 pm
Oct
26
Rich Clifford & The Young Once
Headgate (Colchester)
7:00 pm
Oct
26
Holy Moly & The Crackers
Junction (Cambridge)
7:00 pm
Oct
26
Robyn Hitchcock
Storeys Field Centre (Cambridge)
7:00 pm
Oct
26
Assynt
Granary (Stapleford)
7:30 pm
Oct
26
Sensational 60’s Exp
Corn Exchange (Kings Lynn)
7:30 pm
Oct
26
Someone Like You
Playhouse (Norwich)
7:30 pm
Oct
26
Ultimate Commitments & Blues Brothers Exp
Princess Theatre (Hunstanton)
7:30 pm
Oct
26
Clare College Choir
Theatre Royal (Bury St Edmunds)
7:30 pm
Oct
26
Bee Gees Fever
West Cliff (Clacton)
7:30 pm
Oct
26
Thank You For The Music
Abbey Fields Centre
7:30 pm
Oct
26
Pure Floyd
Seagull (Lowestoft)
7:30 pm
Oct
26
Oct
26
Loome
Hunter Club
8:00 pm
Oct
26
Ronnie Scott’s 60th Anniversary Tour
The Guildhall (Kings Lynn)
8:00 pm
Oct
26
The Membranes + Other Half
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Oct
26
Hadrian +…
Bassment
8:00 pm
Oct
26
Maggie Bell & Dave Kelly
Arts Centre (Haverhill)
8:00 pm
Oct
26
Magic of Motown
Cliffs Pavilion
8:00 pm
Oct
26
Fisti Kuffs
Steamboat Tavern
8:00 pm
Oct
26
GBH
Portland Arms
8:00 pm
Oct
26
Zoom Club
Magpie Inn (Stowmarket)
8:00 pm
Oct
26
Words and Music
Braintree FC Social Club
8:30 pm
Oct
26
Andy Robinson Band
RBL (Hadleigh)
8:30 pm
Oct
26
Jax&Co
Red Lion (Bildeston)
8:30 pm
Oct
26
Soap Your Auntie
Black Horse (Ipswich)
8:30 pm
Oct
26
Will Allinson
Gate House (Norwich)
8:30 pm
Oct
26
Clare Free
The Lion (Theberton)
8:30 pm
Oct
26
Angry Beaver
Three Tuns (Needham Market)
8:30 pm
Oct
26
All or Nothing
Case is Altered (Ipswich)
8:30 pm
Oct
26
Space Hoppers
Social Club (Bramford)
8:30 pm
Oct
26
The Drive In’s
The Waggon (Wix)
9:00 pm
Oct
26
Da Management – Shoeburytastic.
Conservative Club (Shoeburyness)
9:00 pm
Oct
26
Wully Bully Soul Band
The Railway (Ipswich)
9:00 pm
Oct
26
Rekovered
The Bull (Colchester)
9:00 pm
Oct
26
DC/73 – The Bon Scott Show
Pig’n’Falcon (St Neots)
9:00 pm
Oct
27
Oct
27
It Comes in Waves
Charters Bar
Oct
27
Piatti String Trio
Granary (Stapleford)
11:00 am
Oct
27
Kevin Nightingale
Kings Head (Bildeston)
1:00 pm
Oct
27
Martin Newell & The Hosepipe Band
Headgate (Colchester)
2:00 pm
Oct
27
Clare Free
Brewery Tap (Sudbury)
2:00 pm
Oct
27
Astor Big Band
West Cliff (Clacton)
2:30 pm
Oct
27
Le Strange Music
All Saints Church (Kings Lynn)
3:00 pm
Oct
27
Adam Harrod
Cock Inn (Hadleigh)
3:00 pm
Oct
27
Honey & The Bear
Stanford Arms (Lowestoft)
3:00 pm
Oct
27
Andy Ottley
Gainsborough Labour Club (Ipswich)
3:00 pm
Oct
27
Jacen Bruce
Pig’n’Falcon (St Neots)
4:00 pm
Oct
27
Robin Bibi
United Brethren (Chelmsford)
4:30 pm
Oct
27
Keith James
Arts Centre (Colchester)
7:00 pm
Oct
27
Squeeze
Cliffs Pavilion
7:00 pm
Oct
27
Mari Wilson
New Wolsey
7:00 pm
Oct
27
Jazz Unlimited
Little Theatre (Sheringham)
7:30 pm
Oct
27
Onyx Brass Quintet
The Guildhall (Kings Lynn)
7:30 pm
Oct
27
Legends of American Country
Arts Theatre (Braintree)
7:30 pm
Oct
27
Isla Grant
Princess Theatre (Hunstanton)
7:30 pm
Oct
27
Jools Holland
Corn Exchange (Cambridge)
7:30 pm
Oct
27
Sensational 60’s Exp
Cresset (Peterborough)
7:30 pm
Oct
27
Chris Fox & WardnParker
Portland Arms
7:30 pm
Oct
27
The Tweed Project
The Froize
7:30 pm
Oct
27
Jazz East
The Alex (Felixstowe)
8:00 pm
Oct
28
James Morrison
Regent (Ipswich)
7:00 pm
Oct
28
Jack Savoretti
Cliffs Pavilion
7:00 pm
Oct
28
Simon Kindleysides
Maddermarket (Norwich)
7:30 pm
Oct
28
Bit Shifter
Blue Moon (Cambridge)
7:30 pm
Oct
28
Rosie Hood & Cohen Braithwaite Kilcoyne
Arts Centre (Colchester)
7:45 pm
Oct
28
She Drew The Gun
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Oct
28
Caroline Spence
Junction (Cambridge)
8:00 pm
Oct
29
Return of Benny & Charlie
Old Brentwoods Club
Oct
29
Open Night
RBL (Westcliff-on-Sea)
Oct
29
Lulu
Corn Exchange (Kings Lynn)
7:30 pm
Oct
29
Negativland
Arts Centre (Colchester)
7:30 pm
Oct
29
Febueder
Portland Arms
7:30 pm
Oct
29
Keith James
Fisher Theatre (Bungay)
7:30 pm
Oct
29
Songs of Sanctuary
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Oct
30
Sax Appeal
Cliffs Pavilion
Oct
30
Martin Carthy & John Kirkpatrick
Key Theatre (Peterborough)
Oct
30
Manickam Yogeswaran
Mumford Theatre (Cambridge)
1:00 pm
Oct
30
Little 2 Big Voices
Cramphorn Studio (Chelmsford)
2:15 pm
Oct
30
Long Ryders
Junction (Cambridge)
7:00 pm
Oct
30
Chico Chica
Headgate (Colchester)
7:30 pm
Oct
30
Fara
The Apex
7:30 pm
Oct
30
Sixties Gold
Theatre Royal (Norwich)
7:30 pm
Oct
30
Maggie Bell & Dave Kelly
Maddermarket (Norwich)
7:30 pm
Oct
30
Folk & Acoustic
Fisher Theatre (Bungay)
7:30 pm
Oct
30
Pasadena Roof Orchestra
Key Theatre (Peterborough)
7:30 pm
Oct
30
Ben Elton
Charter Hall (Colchester)
7:30 pm
Oct
30
Lulu
Cliffs Pavilion
8:00 pm
Oct
30
Jam Night
Pig’n’Falcon (St Neots)
8:00 pm
Oct
30
The Onion Band
Foresters Arms (Colchester)
8:30 pm
Oct
30
Jazz Club
The Geldart
8:30 pm
Oct
30
Irish Folk
Gate House (Norwich)
8:30 pm
Oct
31
WitchCraft
Gladstone Arms (Stowmarket)
Oct
31
Melt Banana
Portland Arms
7:00 pm
Oct
31
Big Country
Junction (Cambridge)
7:00 pm
Oct
31
From the Jam
Open (Norwich)
7:00 pm
Oct
31
Respect
Corn Exchange (Kings Lynn)
7:30 pm
Oct
31
ELO Experience
Civic Theatre (Chelmsford)
7:30 pm
Oct
31
T.Rextasy
Maddermarket (Norwich)
7:30 pm
Oct
31
Martin Carthy & John Kirkpatrick
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Oct
31
Christopher Cross
Cliffs Pavilion
8:00 pm
Nov
1
Cushti
The Bull (Colchester)
Nov
1
Catfish
Holiday Inn (Basildon)
Nov
1
Peter Stewart
King William IV (Gorleston)
Nov
1
Happy Mondays
Cliffs Pavilion
Nov
1
Jack
Five Miles From Anywhere (Upware)
Nov
1
Calum Gourlay Quartet
Stoke By Nayland Hotel
Nov
1
Hunter Muskett
Ansell Centre (Hadleigh)
Nov
1
Redwood
Boars Head (Braintree)
Nov
1
The Rat Pack
New Theatre (Peterborough)
Nov
1
Indie Night
Charters Bar
Nov
1
John Ward Band
Community Hall (Gunton)
Nov
1
Bouquet of Dead Crows
Blue Moon (Cambridge)
7:00 pm
Nov
1
Monster Mash Up
Coda (Colchester)
7:00 pm
Nov
1
CC Smugglers
Junction (Cambridge)
7:00 pm
Nov
1
Kaine + Osmium Guillotine
B2 (Norwich)
7:00 pm
Nov
1
Philharmonia Orchestra
Corn Exchange (Cambridge)
7:30 pm
Nov
1
Best of Wham!
Corn Exchange (Kings Lynn)
7:30 pm
Nov
1
RPO
Regent (Ipswich)
7:30 pm
Nov
1
Talon
Princess Theatre (Hunstanton)
7:30 pm
Nov
1
Bootleg Boss
Portland Arms
7:30 pm
Nov
1
Plumhall
Risbygate S&SC (Bury St Edmunds)
7:30 pm
Nov
1
I’m Still Standing
West Cliff (Clacton)
7:30 pm
Nov
1
Vision of Elvis
Cresset (Peterborough)
7:30 pm
Nov
1
Collapse The Sky +…
Open (Norwich)
7:30 pm
Nov
1
Respect
Marina (Lowestoft)
7:30 pm
Nov
1
The Kubricks +…
Bassment
8:00 pm
Nov
1
Amy Winehouse Exp.
Arts Centre (Haverhill)
8:00 pm
Nov
1
Portico Quartet + Luke Abbott
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Nov
1
The Flatpack Futures
Queen Street Brewhouse
8:00 pm
Nov
1
Good Times Band
Two Sisters Arts Centre (Trimley)
8:00 pm
Nov
1
Keel Band
John Innes Centre
8:00 pm
Nov
1
Blind Tiger
Black Horse (Ipswich)
8:30 pm
Nov
1
Albion Mills
The Salutation
8:45 pm
Nov
1
The Velvet Tree
United Brethren (Chelmsford)
9:00 pm
Nov
1
The Expletives
Pig’n’Falcon (St Neots)
9:00 pm
Nov
1
Slide
The Railway (Ipswich)
9:00 pm
Nov
1
Words & Music
Hole In The Wall (Colchester)
9:00 pm
Nov
2
Georgie Fame
The Apex
Nov
2
Loosen Up
The Bull (Colchester)
Nov
2
Tightrope
Barleylands S&SC
Nov
2
Vintage
Arts Theatre (Bocking)
Nov
2
Happy Mondays
Corn Exchange (Cambridge)
Nov
2
Blackstar
Maddermarket (Norwich)
Nov
2
tbc
Swan & Hedgehog (Ipswich)
Nov
2
Beautiful Dangerous
Boars Head (Braintree)
Nov
2
Toot`n`Skamen
The Railway (Ipswich)
7:30 am
Nov
2
Cosmic Puffindoors 2
Coda (Colchester)
12:00 pm
Nov
2
Graceland +…
Hunter Club
6:00 pm
Nov
2
Ska’d 4 Life
Social Club (Kesgrave)
7:00 pm
Nov
2
Bootleg Boss
Seagull (Lowestoft)
7:30 pm
Nov
2
Swing
Little Theatre (Sheringham)
7:30 pm
Nov
2
Sweet Caroline
Theatre Royal (Bury St Edmunds)
7:30 pm
Nov
2
U2:2
St Georges (Gt Yarmouth)
7:30 pm
Nov
2
Some Guys Have All The Luck
Princess Theatre (Hunstanton)
7:30 pm
Nov
2
Respect
Princes Theatre (Clacton)
7:30 pm
Nov
2
Sarpa Salpa +…
The Smokehouse
7:30 pm
Nov
2
Remi Harris
Fisher Theatre (Bungay)
7:30 pm
Nov
2
Pink Tribute
Empire Theatre (Halstead)
7:30 pm
Nov
2
Totally Tina!
Key Theatre (Peterborough)
7:30 pm
Nov
2
Shalamar
New Theatre (Peterborough)
7:30 pm
Nov
2
Republica
Hideaways (Chelmsford)
7:30 pm
Nov
2
Dodgy
Chinnery’s (Southend)
7:30 pm
Nov
2
Whitney & Lionel Tribute
California Club (Ipswich)
8:00 pm
Nov
2
Threefall
Queen Street Brewhouse
8:00 pm
Nov
2
Definitely Oasis
Brickmakers (Norwich)
8:00 pm
Nov
2
Clive Carroll
Junction (Cambridge)
8:00 pm
Nov
2
Carole
Civic Theatre (Chelmsford)
8:00 pm
Nov
2
Da Management
RBL (Gt Wakering)
8:15 pm
Nov
2
Skittlez
Red Lion (Ipswich)
8:30 pm
Nov
2
DS4 & Fraiser Catanni
United Brethren (Chelmsford)
8:30 pm
Nov
2
Eclipse
Case is Altered (Ipswich)
8:30 pm
Nov
2
Vic Salter
Gate House (Norwich)
8:30 pm
Nov
2
Insane Asylum
Black Horse (Ipswich)
8:30 pm
Nov
2
Jax&Co
Gainsborough Labour Club (Ipswich)
8:30 pm
Nov
2
Andy Ottley
Three Tuns (Needham Market)
8:30 pm
Nov
2
Space Rocks
The Waggon (Wix)
9:00 pm
Nov
2
John (Fanny) Adams
Royal George (Ipswich)
9:00 pm
Nov
2
Electric Fanny
Pig’n’Falcon (St Neots)
9:00 pm
Nov
2
MJ Soul
Hand In Hand (Felixstowe)
9:00 pm
Nov
2
Chuck Wills Band
Railway Tavern (Mellis)
9:00 pm
Nov
2
Wannabe Shadows
RBL (Hadleigh)
9:00 pm
Nov
3
Simon Hurley Quartet
Hotel Hatfield (Lowestoft)
Nov
3
Hugh Rainey’s Jazz Band
Parish Hall (Marks Tey)
Nov
3
Oakham Mic
Brewery Tap (Peterborough)
Nov
3
BBC Big Band
The Apex
Nov
3
Matt Skelton +…
Cramphorn Studio (Chelmsford)
Nov
3
Paul Higgs
The Woolpack (Chelmsford)
Nov
3
Lee Vasey Big Band
Brickmakers (Norwich)
12:00 pm
Nov
3
Jazz & Soul Sunday
Cliffs Pavilion
1:00 pm
Nov
3
Sure Can Play Boys
The Geldart
1:30 pm
Nov
3
John (Fanny) Adams
Social Club (Castle Hedingham)
2:00 pm
Nov
3
Cobbler Bob
Stanford Arms (Lowestoft)
3:00 pm
Nov
3
CJ Hatt
Charters Bar
3:00 pm
Nov
3
Adam Harrod
Gainsborough Labour Club (Ipswich)
3:00 pm
Nov
3
Prometheus Chamber Concert
Maltings (Snape)
4:00 pm
Nov
3
Leech
Pig’n’Falcon (St Neots)
4:00 pm
Nov
3
Rich Young
United Brethren (Chelmsford)
4:30 pm
Nov
3
Merv & Maria’s Country Music
Corn Exchange (Kings Lynn)
7:00 pm
Nov
3
FooN (DK) +…
The Smokehouse
7:00 pm
Nov
3
Alan Barnes Octet & Josie Moon
Arts Centre (Colchester)
7:00 pm
Nov
3
Funke & the Two Tone Baby
Portland Arms
7:30 pm
Nov
3
State Champion +..
Blue Moon (Cambridge)
7:30 pm
Nov
3
Some Guys Have All The Luck
Cresset (Peterborough)
7:30 pm
Nov
3
Shalamar
Cliffs Pavilion
7:30 pm
Nov
3
Flanders Symphony Orchestra
Theatre Royal (Norwich)
7:30 pm
Nov
3
Georgie Fame
Palace Theatre (Southend)
7:30 pm
Nov
3
Clare Teal & Big Mini Big Band
Arts Theatre (Cambridge)
7:45 pm
Nov
4
Open Mic / Jazz Jam
Bedfords (Norwich)
7:30 pm
Nov
4
Nicholas McCarthy
The Apex
7:30 pm
Nov
4
Pons Aelius
Arts Centre (Colchester)
7:45 pm
Nov
4
Steve Mason + Pictish Trail
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Nov
5
Tannahill Weavers
RBL (Westcliff-on-Sea)
Nov
5
Open Stage
Priory Centre (St Neots)
Nov
5
Rowan Rheingans
Barns (Wingfield)
7:30 pm
Nov
5
Steve Mason
Arts Centre (Colchester)
7:30 pm
Nov
5
Carole
Cresset (Peterborough)
7:30 pm
Nov
5
Hammer to Fall
Brickmakers (Norwich)
8:00 pm
Nov
5
Making Tracks
Junction (Cambridge)
8:00 pm
Nov
5
Open Mic
Cock Inn (Hadleigh)
8:00 pm
Nov
6
Jam night
Boars Head (Braintree)
Nov
6
Roswell Band
Mumford Theatre (Cambridge)
1:00 pm
Nov
6
Robert Habermann
Playhouse (Harlow)
2:30 pm
Nov
6
Stretch Soul Gang +…
Hunter Club
6:00 pm
Nov
6
Steve Hackett
Corn Exchange (Cambridge)
7:30 pm
Nov
6
Band of The RBL
Film Theatre (Leiston)
7:30 pm
Nov
6
One Night in Dublin
Cresset (Peterborough)
7:30 pm
Nov
6
Irish Folk
Gate House (Norwich)
8:30 pm
Nov
6
Django’s Tiger
The Geldart
8:30 pm
Nov
7
Chris Ingham Qt
CUC Wine Bar (Cambridge)
Nov
7
Chris Ingham Trio
Theatre Royal (Bury St Edmunds)
1:10 pm
Nov
7
Singing Days Concert
Cresset (Peterborough)
7:00 pm
Nov
7
Jack Savoretti
Corn Exchange (Cambridge)
7:30 pm
Nov
7
From the Jam
Corn Exchange (Kings Lynn)
7:30 pm
Nov
7
FullHouse + The SharpeeZ
Clarets Bar (Chelmsford)
7:30 pm
Nov
7
Andy Fairweather Low & The Low Riders
Arts Centre (Colchester)
7:30 pm
Nov
7
The Room + The Paradox Twin
Portland Arms
7:30 pm
Nov
7
Worry Dolls
Open (Norwich)
7:30 pm
Nov
7
Abbamania
Corn Exchange (Ipswich)
7:30 pm
Nov
7
El Hombre sin Nombre
The Geldart
8:00 pm
Nov
7
Praying Mantis
Brickmakers (Norwich)
8:00 pm
Nov
8
So 80s
Five Miles From Anywhere (Upware)
Nov
8
Simon Spillett Quartet
Stoke By Nayland Hotel
Nov
8
Vic Salter
Gate House (Norwich)
8:30 am
Nov
8
Cambridge Soul Festival
Junction (Cambridge)
7:00 pm
Nov
8
Nov
8
Purple Zeppelin
The Cut (Halesworth)
7:30 pm
Nov
8
Sights & Sounds of WW2
St Georges (Gt Yarmouth)
7:30 pm
Nov
8
Ultimate Bublé
Princes Theatre (Clacton)
7:30 pm
Nov
8
Alan Barnes Octet
Granary (Stapleford)
7:30 pm
Nov
8
24k Bruno
Playhouse (Harlow)
7:30 pm
Nov
8
AJ Clarke & Peggy
Risbygate S&SC (Bury St Edmunds)
7:30 pm
Nov
8
Abbamania
West Cliff (Clacton)
7:30 pm
Nov
8
East Coast Blues Band
Village Hall (Metfield)
7:30 pm
Nov
8
Mugenkyo Taiko Drummers
Key Theatre (Peterborough)
7:30 pm
Nov
8
Festival of Remembrance
Cresset (Peterborough)
7:30 pm
Nov
8
Longy
Chinnery’s (Southend)
7:30 pm
Nov
8
David Cambridge +..
Golden Hind (Ipswich)
8:00 pm
Nov
8
Open Mic
Arts Centre (Haverhill)
8:00 pm
Nov
8
Be Sharp
Touchline Live Music
8:00 pm
Nov
8
Joe Ringer Band
Brickmakers (Norwich)
8:00 pm
Nov
8
Manic Blackout
Black Horse (Ipswich)
8:30 pm
Nov
8
Words & Music
Cock Inn (Hadleigh)
8:30 pm
Nov
8
The Spin Lights
Belstead Arms (Ipswich)
8:30 pm
Nov
8
Clare Free
Triangle Tavern (Lowestoft)
8:30 pm
Nov
8
Lucky No7
The Salutation
8:45 pm
Nov
8
Egypt
The Unicorn (Aylsham)
9:00 pm
Nov
8
Atari Youth Club
Pig’n’Falcon (St Neots)
9:00 pm
Nov
8
Seventy Seven Eighty Six
The Railway (Ipswich)
9:00 pm
Nov
8
The Roosters
Social Club (Cromer)
9:00 pm
Nov
8
Beat Patrol
United Brethren (Chelmsford)
9:00 pm
Nov
8
Scorpio Rising
RBL (Hadleigh)
9:00 pm
Nov
9
New Orleans All Stars
Village Hall (Wickham Bishops)
Nov
9
The Kopy Katz
The Bull (Colchester)
Nov
9
Indiepop All-Dayer
Blue Moon (Cambridge)
Nov
9
Saints & Sinners
Barleylands S&SC
Nov
9
Hit Parade
Boars Head (Braintree)
Nov
9
Sons of Boudica
Boars Head (Braintree)
Nov
9
Matt White & The Emulsions
The Kingfisher (Ipswich)
7:00 pm
Nov
9
Black Spill
Social Club (Kesgrave)
7:00 pm
Nov
9
Qujaku & Impatv
Junction (Cambridge)
7:00 pm
Nov
9
Infrared
California Club (Ipswich)
7:30 pm
Nov
9
From the Jam
Corn Exchange (Cambridge)
7:30 pm
Nov
9
Counterfeit Sixties
Arts Centre (Haverhill)
7:30 pm
Nov
9
Abba Mania
Princess Theatre (Hunstanton)
7:30 pm
Nov
9
Britten Sinfonia with The Sixteen
Cathedral (Ely)
7:30 pm
Nov
9
ELO Encounter
Arts Theatre (Braintree)
7:30 pm
Nov
9
Nov
9
Parallel Times
Fisher Theatre (Bungay)
7:30 pm
Nov
9
Barron Knights
West Cliff (Clacton)
7:30 pm
Nov
9
Annie Dressner & Luke James Williams
Junction (Cambridge)
7:30 pm
Nov
9
The Blues Band
The Apex
7:30 pm
Nov
9
Special Kinda Madness
Chinnery’s (Southend)
7:30 pm
Nov
9
Tropical Shakedown
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Nov
9
Counterfeit Brits
Brickmakers (Norwich)
8:00 pm
Nov
9
Ye Vagabonds
Junction (Cambridge)
8:00 pm
Nov
9
Rockin Johnny
Gate House (Norwich)
8:30 pm
Nov
9
MJ Soul
Gainsborough Labour Club (Ipswich)
8:30 pm
Nov
9
Renegade Twelve
Black Horse (Ipswich)
8:30 pm
Nov
9
Better Than Your Boyfriend
Mersea Centre
8:30 pm
Nov
9
Red Flag 77 + Pet Needs
Steamboat Tavern
8:30 pm
Nov
9
Martells
Three Tuns (Needham Market)
8:30 pm
Nov
9
Da Management
RBL (Hockley)
8:30 pm
Nov
9
Ed Gasket & The Rockers
Red Lion (Ipswich)
9:00 pm
Nov
9
The Watchover
King William IV (Gorleston)
9:00 pm
Nov
9
Colourblind Hedgehogs
The Waggon (Wix)
9:00 pm
Nov
9
The Kurmujun
Pig’n’Falcon (St Neots)
9:00 pm
Nov
9
Beautiful Dangerous
The Railway (Ipswich)
9:00 pm
Nov
9
Elie Rees
County of Suffolk (Ipswich)
9:00 pm
Nov
9
Words & Music
Village Inn (St Osyth)
9:00 pm
Nov
9
Dave Ferra’s Allstar Band
United Brethren (Chelmsford)
9:00 pm
Nov
9
Daft Funk
Hideaways (Chelmsford)
9:00 pm
Nov
9
Velocity
Charters Bar
10:30 pm
Nov
10
George Tidiman’s Salty Town Six
Parish Hall (Marks Tey)
Nov
10
Songwriting Circle
Winyl (Manningtree)
2:00 pm
Nov
10
Jason’s Acoustic Afternoon
Brewery Tap (Sudbury)
2:30 pm
Nov
10
The Fool’s Moon
Stanford Arms (Lowestoft)
3:00 pm
Nov
10
Nov
10
Tendring Brass Band
West Cliff (Clacton)
3:00 pm
Nov
10
Mister Pink
Brickmakers (Norwich)
3:00 pm
Nov
10
Laura Climpson
Gainsborough Labour Club (Ipswich)
3:00 pm
Nov
10
Ray Steel
Pig’n’Falcon (St Neots)
4:00 pm
Nov
10
When Rivers Meet
United Brethren (Chelmsford)
4:30 pm
Nov
10
Hemmingway
Railway Tavern (Mellis)
5:00 pm
Nov
10
Festival Of Remembrance
St Nicholas Chapel (Kings Lynn)
7:00 pm
Nov
10
Twisted East Promotion
B2 (Norwich)
7:00 pm
Nov
10
The Stylistics
Corn Exchange (Cambridge)
7:30 pm
Nov
10
MJ HIStory
Theatre Royal (Bury St Edmunds)
7:30 pm
Nov
10
Sarah McQuaid
Arts Centre (Haverhill)
7:30 pm
Nov
10
Wired For Sound
Princess Theatre (Hunstanton)
7:30 pm
Nov
10
Let the Music Play
Princes Theatre (Clacton)
7:30 pm
Nov
10
Festival of Remembrance
Playhouse (Harlow)
7:30 pm
Nov
10
UK Pink Floyd Experience
Cresset (Peterborough)
7:30 pm
Nov
10
Gilad Atzmon Quartet
New Theatre (Peterborough)
7:30 pm
Nov
10
Lee Mead
Civic Theatre (Chelmsford)
7:30 pm
Nov
10
Last Night of the Autumn Proms
Cliffs Pavilion
7:30 pm
Nov
10
Elmoe & Hoffman
The Froize
7:30 pm
Nov
10
Luke Daniels
Junction (Cambridge)
8:00 pm
Nov
11
Spector
Portland Arms
Nov
11
Riley Baugus
Risbygate S&SC (Bury St Edmunds)
Nov
11
Kenny Wayne Shepherd
Junction (Cambridge)
7:00 pm
Nov
11
Loyle Carner
Corn Exchange (Cambridge)
7:30 pm
Nov
11
Hot Club of Cowtown
The Apex
7:30 pm
Nov
11
Talisk
Arts Centre (Colchester)
7:45 pm
Nov
11
Larkins
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Nov
11
Bella Hardy
Junction (Cambridge)
8:00 pm
Nov
12
Gigspanner
RBL (Westcliff-on-Sea)
Nov
12
Luke Daniels
Priory Centre (St Neots)
Nov
12
Cambridge International Jazz Festival
Various Places (Cambridge)
Nov
12
Christmas Memories
Princes Theatre (Clacton)
2:00 pm
Nov
12
Jamie Lenman
Portland Arms
7:00 pm
Nov
12
Squeeze
Corn Exchange (Cambridge)
7:30 pm
Nov
12
Benjamin Grosvenor & Thomas Gould
St Andrews Hall (Norwich)
7:30 pm
Nov
12
The Power of Compassion
Arts Centre (Colchester)
7:30 pm
Nov
12
Queen Of The Night
Abbey Fields Centre
7:30 pm
Nov
12
Alex Hitchcock Quartet
Bedfords (Norwich)
7:30 pm
Nov
12
AKA Trio
The Apex
7:30 pm
Nov
12
Talisk
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Nov
12
Julia Kent & Daniel Thorne
Junction (Cambridge)
8:00 pm
Nov
12
That’ll Be The Day
Cliffs Pavilion
8:00 pm
Nov
12
Hawkwind
Corn Exchange (Ipswich)
8:00 pm
Nov
13
Big Joanie
Portland Arms
Nov
13
Zubin Kanga
Mumford Theatre (Cambridge)
1:00 pm
Nov
13
Australian Pink Floyd
Regent (Ipswich)
6:30 pm
Nov
13
Jam Night
Pig’n’Falcon (St Neots)
7:00 pm
Nov
13
Renegade Brass Band
Junction (Cambridge)
7:00 pm
Nov
13
Illegal Eagles
Abbey Fields Centre
7:30 pm
Nov
13
John Illsley
Key Theatre (Peterborough)
7:30 pm
Nov
13
Into The Groove
Civic Theatre (Chelmsford)
7:45 pm
Nov
13
Alden Patterson & Dashwood
Old Dispensary (Ely)
8:00 pm
Nov
13
Open Mic
United Brethren (Chelmsford)
8:00 pm
Nov
13
Irish Folk
Gate House (Norwich)
8:30 pm
Nov
13
Jay B
The Geldart
8:30 pm
Nov
13
Folk & Acoustic Session
White Horse (Edwardstone)
8:30 pm
Nov
14
Nov
14
Soft Machine
Storeys Field Centre (Cambridge)
7:00 pm
Nov
14
Brand New Heavies
Junction (Cambridge)
7:00 pm
Nov
14
James Morrison
Cliffs Pavilion
7:00 pm
Nov
14
John Daddio Clarke
Friends Meeting House (Gt Bardfield)
7:30 pm
Nov
14
Richard Spaven +…
Portland Arms
7:30 pm
Nov
14
That’ll Be The Day
Marina (Lowestoft)
7:30 pm
Nov
14
Tim Holehouse +…
Blue Moon (Cambridge)
8:00 pm
Nov
14
Hot Club of Cowtown
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Nov
14
Blue Lion Band
Brickmakers (Norwich)
8:00 pm
Nov
14
The Quireboys
Met Lounge
8:00 pm
Nov
14
The Local Honeys
Junction (Cambridge)
8:00 pm
Nov
14
Open Mic
Eight Bells (Bures)
8:00 pm
Nov
14
Nov
14
Austin Gold
Brewery Tap (Peterborough)
9:30 pm
Nov
15
Hit Parade
The Bull (Colchester)
Nov
15
Shattered?
Trimley S&SC
Nov
15
Graham Buxton
Five Miles From Anywhere (Upware)
Nov
15
Blues Chapter
Cricket Club (Harlow)
Nov
15
Nicolas Meier World Group
Stoke By Nayland Hotel
Nov
15
Greg Abate
Hunter Club
Nov
15
Magnard Ensemble
Town Hall (Kings Lynn)
11:00 am
Nov
15
Shakespears Sister
Regent (Ipswich)
7:00 pm
Nov
15
Beast Anglia Presents
B2 (Norwich)
7:00 pm
Nov
15
New Model Army
Junction (Cambridge)
7:00 pm
Nov
15
OMD
Corn Exchange (Cambridge)
7:30 pm
Nov
15
Baluji Shrivastav
The Cut (Halesworth)
7:30 pm
Nov
15
Sounds of the Supremes
Princess Theatre (Hunstanton)
7:30 pm
Nov
15
That’ll Be The Day
Corn Exchange (Kings Lynn)
7:30 pm