Live Music

Sep
22
New Orleans Heat
Parish Hall (Marks Tey)
Sep
22
Sep
22
Josh Kemp
Bell Hotel (Clare)
Sep
22
Just East
New Theatre (Peterborough)
Sep
22
Andy Ottley
Case is Altered (Ipswich)
8:00 pm
Sep
22
Baluji Shrivastav OBE
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Sep
23
tbc
United Brethren (Chelmsford)
4:30 pm
Sep
23
Kyan
Portland Arms
7:30 pm
Sep
23
Clive Carroll
Arts Centre (Colchester)
7:45 pm
Sep
23
Richard Strange
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Sep
23
Aled Jones & Russell Watson
Cliffs Pavilion
8:00 pm
Sep
23
Brickies Open Stage
Brickmakers (Norwich)
8:00 pm
Sep
24
Johnny Lloyd
Portland Arms
Sep
24
Zoe Wren Trio
RBL (Westcliff-on-Sea)
Sep
24
It Don’t Mean A Thing
Old Brentwoods Club
Sep
24
Pirate Radio
Brickmakers (Norwich)
8:00 pm
Sep
24
Open Night
The Sun (Romford)
8:00 pm
Sep
25
Electric Jam
White Horse (Edwardstone)
Sep
25
The Bell Trio
Cramphorn Studio (Chelmsford)
1:00 pm
Sep
25
Skrapz
Junction (Cambridge)
7:00 pm
Sep
25
Jeffrey Lewis & The Voltage
Portland Arms
7:30 pm
Sep
25
YolanDa Brown
Key Theatre (Peterborough)
7:30 pm
Sep
25
Richard Strange
Arts Centre (Colchester)
7:30 pm
Sep
25
You Win Again
Cresset (Peterborough)
7:30 pm
Sep
25
Folk & Acoustic
Fisher Theatre (Bungay)
7:30 pm
Sep
25
Sep
25
Extremely Dan
Palace Theatre (Southend)
8:00 pm
Sep
25
Jen Kearney Quartet
Cliffs Pavilion
8:00 pm
Sep
25
John Emil
Halberd (Ipswich)
8:30 pm
Sep
25
Open Mic
Kings Head (Bildeston)
8:30 pm
Sep
25
Irish Folk
Gate House (Norwich)
8:30 pm
Sep
25
Jazz Club
The Geldart
8:30 pm
Sep
26
Mardi Gras Jazz Band
Golf Club (Dereham)
Sep
26
Steve Melling + More
CUC Wine Bar (Cambridge)
Sep
26
Pulled Apart By Horses
Portland Arms
7:00 pm
Sep
26
Bobby Wilson +…
Hideaways (Chelmsford)
7:00 pm
Sep
26
Richard Digance
Little Theatre (Sheringham)
7:30 pm
Sep
26
Jonny & the Baptists
Arts Centre (Colchester)
7:30 pm
Sep
26
Whitney Queen of the Night
Corn Exchange (Kings Lynn)
7:30 pm
Sep
26
Sep
26
Jess Morgan & Nels Andrews
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Sep
26
Black Coffee
The Geldart
8:00 pm
Sep
26
All You Need Is Love
Cliffs Pavilion
8:00 pm
Sep
26
Ant MacAndrew
Queens Head (Bramfield)
8:30 pm
Sep
27
Rosie Hood & Lucy Huzzard
Riverside Centre (Stratford St Andrew)
Sep
27
The Resonators
Five Miles From Anywhere (Upware)
Sep
27
Kyla Brox
Holiday Inn (Basildon)
Sep
27
Friday Rocks
Hideaways (Chelmsford)
Sep
27
The Nuggets
Brewery Tap (Peterborough)
Sep
27
Limehouse Lizzy
The Railway (Ipswich)
8:00 am
Sep
27
Kevin Nightingale
Kings Head (Bildeston)
11:00 am
Sep
27
Bernard Lee
Queens Head (Bramfield)
6:00 pm
Sep
27
Peterborough Alive
Cresset (Peterborough)
6:00 pm
Sep
27
Black Dog Music Project
B2 (Norwich)
7:00 pm
Sep
27
King’s X
Junction (Cambridge)
7:00 pm
Sep
27
Tape Runs Out
Heartsease (Norwich)
7:00 pm
Sep
27
Bye Bye Baby
Princess Theatre (Hunstanton)
7:30 pm
Sep
27
Voodoo Room
Quay Theatre (Sudbury)
7:30 pm
Sep
27
The Three Degrees
Key Theatre (Peterborough)
7:30 pm
Sep
27
Hydra Lerna +…
Blue Moon (Cambridge)
7:30 pm
Sep
27
Hozier
Corn Exchange (Cambridge)
7:30 pm
Sep
27
Martin Simpson
Granary (Stapleford)
7:30 pm
Sep
27
U2 2
Chinnery’s (Southend)
7:30 pm
Sep
27
Renato D’Aiello Quintet
Stoke By Nayland Hotel
7:30 pm
Sep
27
Fiona Harber
The Bushel (Bury St Edmunds)
8:00 pm
Sep
27
Brass Funkeys + Mutant Vinyl
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Sep
27
Edwina Hayes
Golden Hind (Cambridge)
8:00 pm
Sep
27
Soul Of Santana
Touchline Live Music
8:00 pm
Sep
27
Gameplan
Brickmakers (Norwich)
8:00 pm
Sep
27
Jonny & the Baptists
Junction (Cambridge)
8:00 pm
Sep
27
That 80s Band
Empire Theatre (Halstead)
8:00 pm
Sep
27
James Taylor Quartet
The Apex
8:00 pm
Sep
27
Rolling Stones Story
Palace Theatre (Southend)
8:00 pm
Sep
27
You Win Again
Cliffs Pavilion
8:00 pm
Sep
27
23X
Black Horse (Ipswich)
8:30 pm
Sep
27
Frank Sax Quartet
Swan Inn (Harwich)
8:30 pm
Sep
27
Vic Salter
Gate House (Norwich)
8:30 pm
Sep
27
Christy Bullen
Queens Head (Bramfield)
8:30 pm
Sep
27
That’s What She Said!
Pig’n’Falcon (St Neots)
9:00 pm
Sep
27
Undiscovered Covers Band
United Brethren (Chelmsford)
9:00 pm
Sep
27
Words & Music
Ferry Boat Inn (Point Clear)
9:00 pm
Sep
27
Adrenalin
The Bull (Colchester)
9:00 pm
Sep
27
Franks Tanks
Railway Tavern (Elmswell)
9:00 pm
Sep
27
Rural Outcasts
RBL (Felixstowe)
9:00 pm
Sep
27
Bits & Pieces
Dolphin Hotel (Felixstowe)
9:00 pm
Sep
28
Bill Ryder-Jones
Unitarian Church (Cambridge)
Sep
28
Hoaxx
Hurst Green (Brightlingsea)
Sep
28
Essex Blues Day
Barleylands S&SC
Sep
28
Valli
Headgate (Colchester)
Sep
28
Virtuosity
Bowls Club (Wivenhoe)
7:00 am
Sep
28
JessFest
Community Centre (Kesgrave)
1:00 pm
Sep
28
September Social
Christ Church Centre (Norwich)
2:00 pm
Sep
28
Tenor Madness
Beecroft Art Gallery (Southend)
2:00 pm
Sep
28
Da Management
Priory Park (Southend)
3:00 pm
Sep
28
Fiona Harber
Queens Head (Bramfield)
4:00 pm
Sep
28
Back to the Point +…
Steamboat Tavern
7:00 pm
Sep
28
Take That Experience
Arts Theatre (Braintree)
7:30 pm
Sep
28
Jax&Co
Social Club (Kesgrave)
7:30 pm
Sep
28
Animals III
St Georges (Gt Yarmouth)
7:30 pm
Sep
28
Last Night of the Proms
Little Theatre (Sheringham)
7:30 pm
Sep
28
ABBA Forever
Key Theatre (Peterborough)
7:30 pm
Sep
28
Jon Bovi & Feel The Steel
Chinnery’s (Southend)
7:30 pm
Sep
28
Kiki Dee & Carmello
The Apex
7:30 pm
Sep
28
Houseshakers
California Club (Ipswich)
7:30 pm
Sep
28
Some Guys Have All The Luck
Playhouse (Harlow)
7:30 pm
Sep
28
Viva Santana
Palace Theatre (Southend)
7:30 pm
Sep
28
ABBA Nation
Cliffs Pavilion
7:30 pm
Sep
28
The Lazy Sessions
The Cottage (Norwich)
8:00 pm
Sep
28
Dervish
Junction (Cambridge)
8:00 pm
Sep
28
Pure Floyd Show
Brickmakers (Norwich)
8:00 pm
Sep
28
Hurricane Valley Angels +
Queen Street Brewhouse
8:00 pm
Sep
28
Andy Ottley
Social Club (Bramford)
8:30 pm
Sep
28
Man in the Hat
Railway Inn (Framlingham)
8:30 pm
Sep
28
Menumitno
Black Horse (Ipswich)
8:30 pm
Sep
28
Words & Music
Robert Burre (Clacton)
8:30 pm
Sep
28
Will Allinson
Gate House (Norwich)
8:30 pm
Sep
28
Ska Dust
Case is Altered (Ipswich)
8:30 pm
Sep
28
The Stringfellas
Queens Head (Bramfield)
8:30 pm
Sep
28
Tribute Show
Gainsborough Labour Club (Ipswich)
8:30 pm
Sep
28
Old Skool Accoustic Duo
County of Suffolk (Ipswich)
9:00 pm
Sep
28
Beerbelly
Pig’n’Falcon (St Neots)
9:00 pm
Sep
28
Hardy Perrenials
United Brethren (Chelmsford)
9:00 pm
Sep
28
Spiral Scratch
The Waggon (Wix)
9:00 pm
Sep
28
The Mint
The Railway (Ipswich)
9:00 pm
Sep
28
Electrum
The Bull (Colchester)
9:00 pm
Sep
28
Reflections
Kings Head (Bildeston)
9:00 pm
Sep
28
Tore Down
Mannings (Ipswich)
9:00 pm
Sep
28
STYG
Dolphin Hotel (Felixstowe)
9:00 pm
Sep
29
New Orleans Jazz Bandits
Parish Hall (Marks Tey)
Sep
29
Gaspard the Fox
Seagull (Lowestoft)
Sep
29
Camisayo
Charters Bar
Sep
29
Dan Fraser
The Mariners (Trimley)
Sep
29
Janna Hüneke
Granary (Stapleford)
11:00 am
Sep
29
Kevin Nightingale
Kings Head (Bildeston)
1:00 pm
Sep
29
Fat N Furious
Brickmakers (Norwich)
3:00 pm
Sep
29
Das Fenster & The Alibis
Stanford Arms (Lowestoft)
3:00 pm
Sep
29
Astor Big Band
Palace Theatre (Southend)
3:00 pm
Sep
29
Murphy’s Lore
Queens Head (Bramfield)
4:00 pm
Sep
29
Roy Mette
United Brethren (Chelmsford)
4:30 pm
Sep
29
Black Country, New Road
Portland Arms
6:30 pm
Sep
29
Genesis Visible Touch
Arts Centre (Colchester)
7:00 pm
Sep
29
Black Charade + Dusted
Brickmakers (Norwich)
7:00 pm
Sep
29
Stars Of Irish Country
Princess Theatre (Hunstanton)
7:30 pm
Sep
29
Norfok Jazz Quintet
Little Theatre (Sheringham)
7:30 pm
Sep
29
Go Now
The Apex
7:30 pm
Sep
29
Jazz East
The Alex (Felixstowe)
8:00 pm
Sep
29
Jacen Bruce
Pig’n’Falcon (St Neots)
9:00 pm
Sep
30
Ferris & Sylvester
Portland Arms
Sep
30
Kathryn Williams
Junction (Cambridge)
Sep
30
South Stour Churches Festival
Various Places (Stour Valley)
7:00 pm
Sep
30
Stacey Kent
Key Theatre (Peterborough)
7:30 pm
Sep
30
Penguin Cafe
Corn Exchange (Cambridge)
7:30 pm
Sep
30
Edwina Hayes
Arts Centre (Colchester)
7:45 pm
Sep
30
Bamya
Blue Moon (Cambridge)
8:00 pm
Oct
1
Open Night
RBL (Westcliff-on-Sea)
Oct
1
Jimmy Aldridge & Sid Goldsmith
Priory Centre (St Neots)
Oct
1
Martin Harley Band
Junction (Cambridge)
7:30 pm
Oct
1
Jazz Jam
Bedfords (Norwich)
7:30 pm
Oct
1
Daniel O’Donnell
Cliffs Pavilion
8:00 pm
Oct
2
The King & The Man in Black
Regal Theatre (Stowmarket)
7:00 pm
Oct
2
Headie One
Junction (Cambridge)
7:00 pm
Oct
2
Murray A Lightburn
Portland Arms
7:00 pm
Oct
2
You Win Again
The Apex
7:30 pm
Oct
2
Rip it Up 70s
Corn Exchange (Cambridge)
7:30 pm
Oct
2
Gender Roles
Open (Norwich)
7:30 pm
Oct
2
The Pale White
Chinnery’s (Southend)
7:30 pm
Oct
2
Pat Thomas & Kwashibu Area Band
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Oct
2
Beverley Knight
Cliffs Pavilion
8:00 pm
Oct
2
Geoff Howeltt Big Band
The Cottage (Norwich)
8:00 pm
Oct
2
Marty Wilde
Arts Centre (Haverhill)
8:00 pm
Oct
2
Jam Night
Pig’n’Falcon (St Neots)
8:00 pm
Oct
2
Django’s Tiger
The Geldart
8:30 pm
Oct
2
Irish Folk
Gate House (Norwich)
8:30 pm
Oct
2
Jam Night
Boars Head (Braintree)
9:00 pm
Oct
3
Peterborough Big Band
Brewery Tap (Peterborough)
Oct
3
Sophie & The Giants
Portland Arms
Oct
3
Gilmore & Roberts
Seagull (Lowestoft)
Oct
3
PP Arnold
Junction (Cambridge)
7:00 pm
Oct
3
Aitch
Open (Norwich)
7:00 pm
Oct
3
Miloš
The Apex
7:30 pm
Oct
3
Aled Jones & Russell Watson
Regent (Ipswich)
7:30 pm
Oct
3
White Ring + Ventenner
Arts Centre (Colchester)
7:30 pm
Oct
3
The Goldhawks
Key Theatre (Peterborough)
7:30 pm
Oct
3
El Hombre sin Nombre
The Geldart
8:00 pm
Oct
4
Iron Boot Scrapers +…
The Railway (Ipswich)
Oct
4
Jolly Polly & The Pirates
Bell Inn (Castle Hedingham)
Oct
4
B142’s
Five Miles From Anywhere (Upware)
Oct
4
Rosewood
Ansell Centre (Hadleigh)
Oct
4
Indie Night
Charters Bar
Oct
4
Dave Ellis & Boo Howard
Community Hall (Gunton)
Oct
4
Sound City
Various Places (Ipswich)
5:00 pm
Oct
4
Gary Numan
Cliffs Pavilion
7:00 pm
Oct
4
Neville Staple Band
Junction (Cambridge)
7:00 pm
Oct
4
Gilmore & Roberts
Golden Hind (Cambridge)
7:30 pm
Oct
4
Big Girls Don’t Cry
Corn Exchange (Kings Lynn)
7:30 pm
Oct
4
Ronnie Scott’s All Stars
Playhouse (Norwich)
7:30 pm
Oct
4
Skiffuffle
Magpie Inn (Stowmarket)
7:30 pm
Oct
4
Pasadena Roof Orchestra
Civic Theatre (Chelmsford)
7:30 pm
Oct
4
Radio GaGa
Theatre Royal (Bury St Edmunds)
7:30 pm
Oct
4
Young Elvis
Princess Theatre (Hunstanton)
7:30 pm
Oct
4
The Churchfitters
Quay Theatre (Sudbury)
7:30 pm
Oct
4
History & Lore +
Blue Moon (Cambridge)
7:30 pm
Oct
4
Toploader
Hideaways (Chelmsford)
7:30 pm
Oct
4
Sun Records
West Cliff (Clacton)
7:30 pm
Oct
4
Leather & Lace
Maddermarket (Norwich)
7:30 pm
Oct
4
Jimmy Aldridge & Sid Goldsmith
Risbygate S&SC (Bury St Edmunds)
7:30 pm
Oct
4
Sarah Mai
The Bushel (Bury St Edmunds)
8:00 pm
Oct
4
Spacehopper Experience
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Oct
4
Al Stewart
Palace Theatre (Southend)
8:00 pm
Oct
4
Mitch Benn
Palace Theatre (Southend)
8:00 pm
Oct
4
Jazzvibe
Two Sisters Arts Centre (Trimley)
8:00 pm
Oct
4
Boo Hewerdine
Arts Centre (Colchester)
8:00 pm
Oct
4
Beatroot
John Innes Centre
8:00 pm
Oct
4
Postively Dylan
Queen Street Brewhouse
8:00 pm
Oct
4
Shameful Behaviour
Black Horse (Ipswich)
8:30 pm
Oct
4
Wrong Jovi
Portland Arms
8:30 pm
Oct
4
Driving Rain
Dolphin Hotel (Felixstowe)
9:00 pm
Oct
4
Paolo Morena
United Brethren (Chelmsford)
9:00 pm
Oct
4
Beggar
The Bull (Colchester)
9:00 pm
Oct
4
Submarine Racers
Pig’n’Falcon (St Neots)
9:00 pm
Oct
4
Jax&Co
The Shamrock (Ipswich)
9:30 pm
Oct
5
Mel Stevens
Social Club (Kesgrave)
Oct
5
Heart Fest 19
Heartsease (Norwich)
Oct
5
Sugarman Sam Band
Barleylands S&SC
Oct
5
True Gold
Seagull (Lowestoft)
Oct
5
Gilmore & Roberts
Friends Meeting House (Gt Bardfield)
Oct
5
Rocktober
Open (Norwich)
5:00 pm
Oct
5
Rock & Metal Night
The Bull (Colchester)
7:00 pm
Oct
5
Walk In Coma +…
Chinnery’s (Southend)
7:00 pm
Oct
5
Tearaway +…
B2 (Norwich)
7:00 pm
Oct
5
Empirical
Granary (Stapleford)
7:30 pm
Oct
5
Renegade Twelve
The Apex
7:30 pm
Oct
5
G2 Definitive Genesis
Key Theatre (Peterborough)
7:30 pm
Oct
5
Will Young
Regent (Ipswich)
7:30 pm
Oct
5
Revelators
California Club (Ipswich)
7:30 pm
Oct
5
ABBA Reunion
Theatre Royal (Bury St Edmunds)
7:30 pm
Oct
5
Sixties Gold
Cliffs Pavilion
7:30 pm
Oct
5
Committed to The Blues Brothers
Quay Theatre (Sudbury)
7:30 pm
Oct
5
Mike Peters
Arts Centre (Colchester)
7:30 pm
Oct
5
Aled Jones & Russell Watson
Corn Exchange (Cambridge)
7:30 pm
Oct
5
Total 80s
West Cliff (Clacton)
7:30 pm
Oct
5
Frankie’s Guys
Maddermarket (Norwich)
7:30 pm
Oct
5
Pure Floyd
St Georges (Gt Yarmouth)
7:30 pm
Oct
5
Magic of Motown
Princes Theatre (Clacton)
7:30 pm
Oct
5
Leather & Lace
Empire Theatre (Halstead)
7:30 pm
Oct
5
Lost in Translation
Barns (Wingfield)
7:30 pm
Oct
5
Lipstick on your Collar
Civic Theatre (Chelmsford)
7:45 pm
Oct
5
Chainska Brassika
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Oct
5
Flying Sabres
Seabreeze (Hemsby)
8:00 pm
Oct
5
Colourbling Hedgehogs
Black Horse (Ipswich)
8:00 pm
Oct
5
Shakeys Session
Bassment
8:00 pm
Oct
5
Urban Myth
Sorrel Horse (Shottisham)
8:00 pm
Oct
5
Rev Simpkins
Queen Street Brewhouse
8:00 pm
Oct
5
Stiff in the Morning
RBL (Hadleigh)
8:30 pm
Oct
5
Kings Of Swing
Mersea Centre
8:30 pm
Oct
5
Vic Salter
Gate House (Norwich)
8:30 pm
Oct
5
The Soul Project
Case is Altered (Ipswich)
8:30 pm
Oct
5
Rachael Leach
Gainsborough Labour Club (Ipswich)
8:30 pm
Oct
5
Spin Lights
Three Tuns (Needham Market)
8:30 pm
Oct
5
Deja Vu
Social Club (Bramford)
8:30 pm
Oct
5
Matt White & The Emulsions
Red Lion (Ipswich)
9:00 pm
Oct
5
Five Mile High
The Waggon (Wix)
9:00 pm
Oct
5
Steve Hooker
United Brethren (Chelmsford)
9:00 pm
Oct
5
Repertoire Dogs
The Railway (Ipswich)
9:00 pm
Oct
5
The Kicks
The Bull (Colchester)
9:00 pm
Oct
5
Clare Free
Engineers Arms (Leiston)
9:00 pm
Oct
5
The 142’s Band
Pig’n’Falcon (St Neots)
9:00 pm
Oct
5
Egypt
Cherry Tree (Dereham)
9:00 pm
Oct
6
John Maddocks Jazzmen
Parish Hall (Marks Tey)
Oct
6
Oakham Mic
Brewery Tap (Peterborough)
Oct
6
Richard Exall
The Woolpack (Chelmsford)
Oct
6
Rogues Shanty Chorus
Seagull (Lowestoft)
Oct
6
Tony Woods Project
Hotel Hatfield (Lowestoft)
Oct
6
Estelle Kokot
Bell Hotel (Clare)
Oct
6
Bon Rogers
Charters Bar
Oct
6
Derek Nash +…
Cramphorn Studio (Chelmsford)
12:00 pm
Oct
6
Lee Vasey Big Band
Brickmakers (Norwich)
12:00 pm
Oct
6
Good Time Jazz +…
Hunter Club
12:30 pm
Oct
6
Sure Can Playboys
The Geldart
1:30 pm
Oct
6
Jax&Co
Football Club (Stowmarket)
2:00 pm
Oct
6
Clare Free
The Globe (Clare)
2:00 pm
Oct
6
John Petters & The Gatsby Five
The Guildhall (Kings Lynn)
2:30 pm
Oct
6
Moscow Philharmonic
Corn Exchange (Cambridge)
3:00 pm
Oct
6
Flatt Matt, Ellie & Me
Steamboat Tavern
3:00 pm
Oct
6
Alden, Patterson & Dashwood
Stanford Arms (Lowestoft)
3:00 pm
Oct
6
Adam Thomas
Gainsborough Labour Club (Ipswich)
3:00 pm
Oct
6
Stetsons Are Cool
The Railway (Ipswich)
4:00 pm
Oct
6
Undiscovered Duo
United Brethren (Chelmsford)
4:30 pm
Oct
6
Ramones Tribute
Pig’n’Falcon (St Neots)
6:00 pm
Oct
6
VOCES8
St Nicholas Chapel (Kings Lynn)
7:00 pm
Oct
6
Will Young
Cliffs Pavilion
7:00 pm
Oct
6
Tristan + Raz
Arts Centre (Colchester)
7:00 pm
Oct
6
Think Floyd
Corn Exchange (Kings Lynn)
7:30 pm
Oct
6
Swinging with the Stars
Princess Theatre (Hunstanton)
7:30 pm
Oct
6
Miloš
Palace Theatre (Southend)
7:30 pm
Oct
6
The Indians
West Cliff (Clacton)
7:30 pm
Oct
6
Rule The World
Princes Theatre (Clacton)
7:30 pm
Oct
6
T.Rextasy
Key Theatre (Peterborough)
7:45 pm
Oct
6
Midge Ure
Theatre Royal (Norwich)
8:00 pm
Oct
6
Bo Ningen
Junction (Cambridge)
8:00 pm
Oct
6
Genesis Visible Touch
Portland Arms
8:00 pm
Oct
7
Night Cafe
Junction (Cambridge)
Oct
7
Southend Jazz Festival
Various Places (Southend)
Oct
7
Harrison Dolphin
Ankes (Westcliff-on-Sea)
Oct
7
I, Clara
Theatre Royal (Bury St Edmunds)
7:30 pm
Oct
7
Gary Numan
Corn Exchange (Cambridge)
7:30 pm
Oct
7
Johnny Cash Roadshow
Key Theatre (Peterborough)
7:30 pm
Oct
7
Frog Island Jazz Band
EKCO S&SC (Southend)
7:30 pm
Oct
7
Christine Collister & Michael Fix
Arts Centre (Colchester)
7:45 pm
Oct
7
Ibibio Sound Machine
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Oct
7
Chris De Burgh
Cliffs Pavilion
8:00 pm
Oct
7
Arcade
Junction (Cambridge)
8:00 pm
Oct
8
Damien Barber
RBL (Westcliff-on-Sea)
Oct
8
Tom Lewis
Priory Centre (St Neots)
Oct
8
New Hope Club
Junction (Cambridge)
6:30 pm
Oct
8
James Arthur
Cliffs Pavilion
7:00 pm
Oct
8
Boombox
Brickmakers (Norwich)
7:00 pm
Oct
8
Leveret
Granary (Stapleford)
7:30 pm
Oct
8
Jo Fooks + Ted Beament Trio
Bardswell Social Club (Brentwood)
8:00 pm
Oct
8
Derek Nash
Thorpe Hall Golf Club (Southend)
8:00 pm
Oct
9
Open Mic
United Brethren (Chelmsford)
Oct
9
Thunderthumbs
Cliffs Pavilion
Oct
9
Alex Field
Railway Hotel (Southend)
Oct
9
Sophie-Anne Chaplin & Andrew Liddell
Cramphorn Studio (Chelmsford)
2:15 pm
Oct
9
Nicole Henry
The Apex
7:30 pm
Oct
9
Sinatra
Palace Theatre (Southend)
7:30 pm
Oct
9
Lucy Spraggan
Open (Norwich)
7:30 pm
Oct
9
Miles Kane
Chinnery’s (Southend)
7:30 pm
Oct
9
Folk & Acoustic Session
White Horse (Edwardstone)
8:30 pm
Oct
9
Irish Folk
Gate House (Norwich)
8:30 pm
Oct
9
Jay B Jazz
The Geldart
8:30 pm
Oct
9
Julian Marc Stringle
The Cricketers (Westcliff)
8:30 pm
Oct
10
Oct
10
O’Higgins & Luft
CUC Wine Bar (Cambridge)
Oct
10
Lulu
New Theatre (Peterborough)
Oct
10
The Edmund Octet & Friends
Theatre Royal (Bury St Edmunds)
1:10 pm
Oct
10
Lucy Spraggan
Junction (Cambridge)
7:00 pm
Oct
10
Hank +…
Blue Moon (Cambridge)
7:00 pm
Oct
10
Jeremy Johnson
The Smokehouse
7:00 pm
Oct
10
Evelines Dust
B2 (Norwich)
7:00 pm
Oct
10
October Drift
Portland Arms
7:00 pm
Oct
10
Talon
Playhouse (Harlow)
7:30 pm
Oct
10
BeBopALula
Corn Exchange (Kings Lynn)
7:30 pm
Oct
10
Voodoo Room
Civic Theatre (Chelmsford)
7:30 pm
Oct
10
Colin Frid
Friends Meeting House (Gt Bardfield)
7:30 pm
Oct
10
Right Place Wrong Time
Princes Theatre (Clacton)
7:30 pm
Oct
10
Syd Lawrence Orchestra
Key Theatre (Peterborough)
7:30 pm
Oct
10
Kevin Fitzsimmons
Chalkwell Park Rooms (Southend)
7:30 pm
Oct
10
Courtney Pine
Ipswich School
7:30 pm
Oct
10
Midge Ure
Corn Exchange (Cambridge)
8:00 pm
Oct
10
Open Mic
Eight Bells (Bures)
8:00 pm
Oct
10
Three Amigos
The Geldart
8:00 pm
Oct
10
Chris Francis
Social Club (Bramford)
8:00 pm
Oct
11
Oct
11
Connie Lush
Holiday Inn (Basildon)
Oct
11
Oct
11
Andy Irvine
Christ Church Centre (Norwich)
Oct
11
Direbolix & Treble Clef
Seagull (Lowestoft)
Oct
11
Blue Train
Five Miles From Anywhere (Upware)
Oct
11
Ocktoberfest Norwich
Open (Norwich)
Oct
11
Frank Sax Quartet
Swan Inn (Harwich)
3:00 pm
Oct
11
The Fiver
Junction (Cambridge)
6:45 pm
Oct
11
Nine Below Zero
Chinnery’s (Southend)
7:00 pm
Oct
11
Hyperfox + Support
B2 (Norwich)
7:00 pm
Oct
11
Total Who
Playhouse (Harlow)
7:30 pm
Oct
11
You Win Again
Corn Exchange (Kings Lynn)
7:30 pm
Oct
11
Anything For Love
Regent (Ipswich)
7:30 pm
Oct
11
Catherine Lima Band
Stoke By Nayland Hotel
7:30 pm
Oct
11
The Bohemians
Princess Theatre (Hunstanton)
7:30 pm
Oct
11
Lucy Spraggan
Arts Centre (Colchester)
7:30 pm
Oct
11
Gilbert O’Sullivan
West Cliff (Clacton)
7:30 pm
Oct
11
Black Star Riders
Corn Exchange (Cambridge)
7:30 pm
Oct
11
Gaga
Princes Theatre (Clacton)
7:30 pm
Oct
11
Mad About The Musicals
Key Theatre (Peterborough)
7:30 pm
Oct
11
The Swingles
Ipswich School
7:30 pm
Oct
11
Oh! Carol
Civic Theatre (Chelmsford)
7:45 pm
Oct
11
Belinda Gillett
Golden Hind (Cambridge)
8:00 pm
Oct
11
Acid Mothers Temple + Our Quiet Friends
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Oct
11
Who’s Who
Touchline Live Music
8:00 pm
Oct
11
Frank Weatherley
Queen Street Brewhouse
8:00 pm
Oct
11
The Lazy Sessions
The Cottage (Norwich)
8:00 pm
Oct
11
The Pheromoans
Blue Moon (Cambridge)
8:00 pm
Oct
11
Zak Barrett Quartet
Western Esplanade (Southend)
8:00 pm
Oct
11
Us Two
Oak Tree (Leigh-on-Sea)
8:00 pm
Oct
11
Camelfoot Raiders
Black Horse (Ipswich)
8:30 pm
Oct
11
Vic Salter
Gate House (Norwich)
8:30 pm
Oct
11
Spot The Dog
Dolphin Hotel (Felixstowe)
9:00 pm
Oct
11
Egypt
Harbour Rooms (Blakeney)
9:00 pm
Oct
11
Jax&Co
The Swan (Holbrook)
9:00 pm
Oct
11
Dave Sharp
United Brethren (Chelmsford)
9:00 pm
Oct
11
Firewild
County of Suffolk (Ipswich)
9:00 pm
Oct
11
33RPM
The Railway (Ipswich)
9:00 pm
Oct
11
The Hit List
The Bull (Colchester)
9:00 pm
Oct
11
Star Lizzy
Pig’n’Falcon (St Neots)
9:00 pm
Oct
12
Brian Mann
Social Club (Kesgrave)
Oct
12
King Sized Slim
Barleylands S&SC
Oct
12
Chance McCoy
Portland Arms
Oct
12
David Ford
Unitarian Church (Cambridge)
Oct
12
While & Matthews
Seagull (Lowestoft)
Oct
12
Martin Bennetts
Village Hall (Wickham Bishops)
Oct
12
Big Jazz Blowout
Park Inn (Southend)
Oct
12
Suffolk Festival Of Performing Arts
Various Places (Suffolk)
9:00 am
Oct
12
Megson Family Folk Show
Arts Centre (Colchester)
1:30 pm
Oct
12
Fallen
B2 (Norwich)
7:00 pm
Oct
12
Roopa Panesar & Kousic Sen
Granary (Stapleford)
7:30 pm
Oct
12
Words and Music
Mersea Centre
7:30 pm
Oct
12
Rock For Heroes
Playhouse (Harlow)
7:30 pm
Oct
12
Illegal Eagles
Regent (Ipswich)
7:30 pm
Oct
12
Jonny & The Baptists
Playhouse (Norwich)
7:30 pm
Oct
12
Wolsey Orchestra
Corn Exchange (Ipswich)
7:30 pm
Oct
12
Someone Like You
Civic Theatre (Chelmsford)
7:30 pm
Oct
12
John Lennon UK
Quay Theatre (Sudbury)
7:30 pm
Oct
12
The Best of Eagles
West Cliff (Clacton)
7:30 pm
Oct
12
Prometheus Orchestra
Maltings (Snape)
7:30 pm
Oct
12
The Spitfires
Chinnery’s (Southend)
7:30 pm
Oct
12
Jazz of Judy Garland
Ipswich School
7:30 pm
Oct
12
Steve Harley
St Peters by the Waterfront
8:00 pm
Oct
12
DJ Format + Chrome
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Oct
12
SYTF & The Galapagogos
Blue Moon (Cambridge)
8:00 pm
Oct
12
Richard Digance + Eric Sedge
Touchline Live Music
8:00 pm
Oct
12
Wages 4 Sin
Black Horse (Ipswich)
8:30 pm
Oct
12
Reb Capper & Band
Steamboat Tavern
8:30 pm
Oct
12
Rockin Johnny
Gate House (Norwich)
8:30 pm
Oct
12
Lady Stardust
Case is Altered (Ipswich)
8:30 pm
Oct
12
Andre Smith
Gainsborough Labour Club (Ipswich)
8:30 pm
Oct
12
Crossfire Rock
Three Tuns (Needham Market)
8:30 pm
Oct
12
Kenny Lee & Hustle
Social Club (Bramford)
8:30 pm
Oct
12
Mr Spankey & The Hipthrusters
The Waggon (Wix)
9:00 pm
Oct
12
Egypt
Crown (Costessey)
9:00 pm
Oct
12
The Collectors
Pickerel (Stowmarket)
9:00 pm
Oct
12
Denny Newman Band
United Brethren (Chelmsford)
9:00 pm
Oct
12
Freedom Faction
County of Suffolk (Ipswich)
9:00 pm
Oct
12
Scooby
The Bull (Colchester)
9:00 pm
Oct
12
Clare Free
Kings Head (Orford)
9:00 pm
Oct
12
Lower Than Bones
Pig’n’Falcon (St Neots)
9:00 pm
Oct
12
Tore Down
Mannings (Ipswich)
9:00 pm
Oct
13
Pete Rudeforth’s Band
Parish Hall (Marks Tey)
Oct
13
Megson Family Folk Show
Junction (Cambridge)
Oct
13
Pembroke Tenneson
Charters Bar
Oct
13
James Corpus Quintet
New Theatre (Peterborough)
Oct
13
Richard Uttley
Granary (Stapleford)
11:00 am
Oct
13
Songbook Sundays
The Athenaeum
11:30 am
Oct
13
Songwriting circle
Winyl (Manningtree)
2:00 pm
Oct
13
Jason’s Acoustic Afternoon
Brewery Tap (Sudbury)
2:30 pm
Oct
13
Michaela Fullylove
Red Lion (Ipswich)
3:00 pm
Oct
13
Jax&Co
Waterfront Bar (Ipswich)
3:00 pm
Oct
13
Kingfisher Sinfonietta
The Cut (Halesworth)
3:00 pm
Oct
13
East Coast Blues Band
Sailors Home (Kessingland)
3:00 pm
Oct
13
Little Big Mouth
Stanford Arms (Lowestoft)
3:00 pm
Oct
13
Danstar
Gainsborough Labour Club (Ipswich)
3:00 pm
Oct
13
Ray Steel
Pig’n’Falcon (St Neots)
4:00 pm
Oct
13
Lou’s Connections
Railway Tavern (Mellis)
5:00 pm
Oct
13
Lissie
Emmanuel United Reformed Church (Cambridge)
7:00 pm
Oct
13
Blue Harlem
New Wolsey
7:00 pm
Oct
13
Abbamania
Playhouse (Harlow)
7:30 pm
Oct
13
Three Degrees
Princess Theatre (Hunstanton)
7:30 pm
Oct
13
Mad About The Musicals
West Cliff (Clacton)
7:30 pm
Oct
13
The Elvis Years
Civic Theatre (Chelmsford)
7:45 pm
Oct
13
Talon
Key Theatre (Peterborough)
8:00 pm
Oct
13
Martin McNeill
United Brethren (Chelmsford)
9:00 pm
Oct
14
Amber Run
Junction (Cambridge)
7:00 pm
Oct
14
Josin
Portland Arms
7:00 pm
Oct
14
Big Band Bonanza
Ipswich School
7:30 pm
Oct
14
Leveret
Arts Centre (Colchester)
7:45 pm
Oct
14
Black Mountain
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Oct
15
Fraser Nimmo
RBL (Westcliff-on-Sea)
Oct
15
Jim Causley +…
Priory Centre (St Neots)
Oct
15
Suffolk Festival Of Performing Arts
Various Places (Suffolk)
9:00 am
Oct
15
The Wildhearts
Junction (Cambridge)
7:00 pm
Oct
15
Cassia
Open (Norwich)
7:00 pm
Oct
15
Gilbert O’Sullivan
The Apex
7:30 pm
Oct
15
Carole
Corn Exchange (Kings Lynn)
7:30 pm
Oct
15
Wishbone Ash
Princess Theatre (Hunstanton)
7:30 pm
Oct
15
Jim Rattigan’s Pavillon
Bedfords (Norwich)
7:30 pm
Oct
15
Snapped Ankles
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Oct
15
Derek Nash + Graham Harvey Trio
Bardswell Social Club (Brentwood)
8:00 pm
Oct
15
9Bach
Junction (Cambridge)
8:00 pm
Oct
16
Snapped Ankles
Portland Arms
Oct
16
Gradevole
Cramphorn Studio (Chelmsford)
2:15 pm
Oct
16
Wishbone Ash
Junction (Cambridge)
7:00 pm
Oct
16
Lost Angels
Chinnery’s (Southend)
7:00 pm
Oct
16
George Michael Story
Theatre Royal (Bury St Edmunds)
7:30 pm
Oct
16
Blackheart Orchestra
Quay Theatre (Sudbury)
7:30 pm
Oct
16
Respect
Cresset (Peterborough)
7:30 pm
Oct
16
CoCo & the Butterfields
Open (Norwich)
7:30 pm
Oct
16
Glymjack
Old Dispensary (Ely)
8:00 pm
Oct
16
Late Risers
The Geldart
8:00 pm
Oct
16
Blackwater Band
The Waggon (Wix)
8:30 pm
Oct
16
Irish Folk
Gate House (Norwich)
8:30 pm
Oct
17
Flamingods
Portland Arms
Oct
17
Tragic Ways of Killing a Woman
Maltings (Snape)
6:00 pm
Oct
17
Rosie Lowe + Chloé Bodur + Harry Edwards
Arts Centre (Norwich)
7:00 pm
Oct
17
Turin Brakes
Junction (Cambridge)
7:00 pm
Oct
17
Tova + Support
B2 (Norwich)
7:00 pm
Oct
17
Oct
17
Oct
17
Open Mic
Bell Inn (Castle Hedingham)
8:00 pm
Oct
17
Open Mic
Community Centre (Needham Market)
8:00 pm
Oct
17
Graceland Live
Cliffs Pavilion
8:00 pm
Oct
17
Pillars of Creation
The Geldart
8:00 pm
Oct
18
Del Bromham’s Blues Devils
Holiday Inn (Basildon)
Oct
18
Benn Clatworthy Quartet
Stoke By Nayland Hotel
Oct
18
Phil Jackson Band
Railway Tavern (Elmswell)
Oct
18
Ralph McTell
Arts Centre (Southwold)
Oct
18
The Veltones
Brewery Tap (Peterborough)
Oct
18
Easy Livin
Five Miles From Anywhere (Upware)
Oct
18
Liz Simcock
Community Hall (Gunton)
Oct
18
Jax&Co
Wensum Valley Hotel (Norwich)
6:30 pm
Oct
18
Ady Johnson
Sailing Barge Victor (Ipswich)
7:00 pm
Oct
18
Anna Meredith + Pom Poko + Lyla Foy
Arts Centre (Norwich)
7:00 pm
Oct
18
Beast Anglia Presents…
B2 (Norwich)
7:00 pm
Oct
18
Lara Melda
Granary (Stapleford)
7:30 pm
Oct
18
Stella Hensley & Friends
Golden Hind (Cambridge)
7:30 pm
Oct
18
Anything For Love
Corn Exchange (Kings Lynn)
7:30 pm
Oct
18
Islands in the Stream
Regent (Ipswich)
7:30 pm
Oct
18
Black Lightnin’
The Smokehouse
7:30 pm
Oct
18
Simply reRed
Princess Theatre (Hunstanton)
7:30 pm
Oct
18
Jake Martin & Heartwork
Blue Moon (Cambridge)
7:30 pm
Oct
18
Thunder
West Cliff (Clacton)
7:30 pm
Oct
18
Eduardo Niebla
Arts Centre (Colchester)
7:30 pm
Oct
18
Upbeat Beatles
Cresset (Peterborough)
7:30 pm
Oct
18
Ludlam Pikes
Risbygate S&SC (Bury St Edmunds)
7:30 pm
Oct
18
Beneath The Embers
The Bull (Colchester)
7:30 pm
Oct
18
Crooners
Princes Theatre (Clacton)
7:30 pm
Oct
18
Whole Lotta DC
Portland Arms
7:30 pm
Oct
18
A Saucerful of Floyd
Manor Ballroom (Ipswich)
8:00 pm
Oct
18
Lost in Music
Cliffs Pavilion
8:00 pm
Oct
18
The Poet’s Echo
Maltings (Snape)
8:00 pm
Oct
18
Clare Free
The Bushel (Bury St Edmunds)
8:00 pm
Oct
18
VT11
Black Horse (Ipswich)
8:30 pm
Oct
18
Andy Robinson Band
Dolphin Hotel (Felixstowe)
9:00 pm
Oct
18
Words and Music
Hole In The Wall (Colchester)
9:00 pm
Oct
18
The Ugly Guys
United Brethren (Chelmsford)
9:00 pm
Oct
18
Bouncing Off Concrete
The Railway (Ipswich)
9:00 pm
Oct
18
The Strides
The Bull (Colchester)
9:00 pm
Oct
18
Trevor Nelson’s Soul Nation
Chinnery’s (Southend)
9:00 pm