Theatre, Dance & Comedy

Oct
14
Radiant Vermin
Headgate (Colchester)
Oct
14
Friendsical
Civic Theatre (Chelmsford)
Oct
14
Rachel
Stage Two
Oct
14
Scaresville
Kentwell Hall (Long Melford)
7:00 pm
Oct
14
Kevin Bloody Wilson
Cresset (Peterborough)
7:30 pm
Oct
14
The Beatles, Hornsey Road
Junction (Cambridge)
7:30 pm
Oct
14
Build a Rocket
Undercroft (Peterborough)
7:30 pm
Oct
15
Oct
15
Dangerous Obsession
Palace Theatre (Southend)
Oct
15
Oi Frog
Playhouse (Norwich)
Oct
15
Stepping Out: The Musical
Little Theatre (Sheringham)
Oct
15
The Wizard of Oz
Arts Centre (Haverhill)
Oct
15
Code Breakers
New Wolsey
7:00 pm
Oct
15
Pygmalion
Corpus Playroom (Cambridge)
7:00 pm
Oct
15
Tim Minchin
Regent (Ipswich)
7:30 pm
Oct
15
The Duke
Conservative Club, Salisbury (Cambridge)
7:30 pm
Oct
15
Ron Athey
Arts Centre (Colchester)
7:30 pm
Oct
15
The Deep Blue Sea
ADC Theatre (Cambridge)
7:45 pm
Oct
15
Bottleneck
Corpus Playroom (Cambridge)
9:30 pm
Oct
16
Cambridge Greek Play
Arts Theatre (Cambridge)
Oct
16
I Believe in Unicorns
Palace Theatre (Southend)
Oct
16
Grease The Musical
Key Theatre (Peterborough)
Oct
16
Dear Zoo
Marina (Lowestoft)
1:30 pm
Oct
16
The Vackees
The Garage (Norwich)
7:00 pm
Oct
16
Those Were The Days
Film Theatre (Leiston)
7:30 pm
Oct
16
John Robins
The Apex
7:30 pm
Oct
16
Me & Robin Hood
Junction (Cambridge)
7:30 pm
Oct
16
Stringfever
New Wolsey
7:45 pm
Oct
16
Genre Fluid
Key Theatre (Peterborough)
7:45 pm
Oct
16
Josh Widdecombe
Cliffs Pavilion
8:00 pm
Oct
16
Acephalous Monster
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Oct
16
Unexpected Item in the Bagging Area
ADC Theatre (Cambridge)
11:00 pm
Oct
17
Sisterhood
Seagull (Lowestoft)
Oct
17
The Darkling Heart
Maddermarket (Norwich)
Oct
17
Importance of Being Earnest
The Guildhall (Kings Lynn)
Oct
17
Snow White
Cresset (Peterborough)
7:00 pm
Oct
17
The Affair
Princess Theatre (Hunstanton)
7:30 pm
Oct
17
Prophet Sharing
Quay Theatre (Sudbury)
7:30 pm
Oct
17
The Nutcracker
Playhouse (Harlow)
7:30 pm
Oct
17
Ellie Taylor
Playhouse (Norwich)
7:30 pm
Oct
17
This is Who I Am
Stage Two
7:30 pm
Oct
17
Chris Thorpe
Junction (Cambridge)
7:30 pm
Oct
17
Carl Hutchinson
Palace Theatre (Southend)
8:00 pm
Oct
17
Comedy Club
Corn Exchange (Kings Lynn)
8:00 pm
Oct
18
Jack Dee
The Apex
Oct
18
Bleak House
New Wolsey
Oct
18
James Phelan
Seagull (Lowestoft)
Oct
18
Steel Magnolias
Maddermarket (Norwich)
Oct
18
Staging Schiele
Jerwood Dancehouse (Ipswich)
Oct
18
In & Out of Chekhov’s Shorts
Cramphorn Studio (Chelmsford)
1:00 pm
Oct
18
Rhod Gilbert
Charter Hall (Colchester)
7:00 pm
Oct
18
The Witching Hour
Quay Theatre (Sudbury)
7:30 pm
Oct
18
A Sidecar Named Despair!
Seckford Theatre (Woodbridge)
7:30 pm
Oct
18
The Ladder
Junction (Cambridge)
7:30 pm
Oct
18
Luke Kempner
Junction (Cambridge)
7:30 pm
Oct
18
Adam Rowe
Palace Theatre (Southend)
8:00 pm
Oct
18
The Noise Next Door: Remix
Theatre Royal (Bury St Edmunds)
8:00 pm
Oct
18
Ross Noble
Abbey Fields Centre
8:00 pm
Oct
18
An Instinct For Kindness
The Cut (Halesworth)
8:00 pm
Oct
19
Hip Hop Pop: Short Stories
Playhouse (Harlow)
Oct
19
James Campbell
Palace Theatre (Southend)
3:00 pm
Oct
19
Luke Kempner
Arts Centre (Colchester)
7:30 pm
Oct
19
To Varnam… with Love
Key Theatre (Peterborough)
7:45 pm
Oct
19
Lou Sanders
Playhouse (Norwich)
8:00 pm
Oct
19
Rhys James
Junction (Cambridge)
8:00 pm
Oct
19
Jason Byrne
Junction (Cambridge)
8:00 pm
Oct
20
Rip it Up
Cliffs Pavilion
Oct
20
Unbelievable Science
Junction (Cambridge)
Oct
20
Stewart Francis
Civic Theatre (Chelmsford)
8:00 pm
Oct
21
A New Brain
Sir John Mills Theatre (Ipswich)
Oct
21
The Snow Queen
Key Theatre (Peterborough)
Oct
21
Gaslight
New Theatre (Peterborough)
Oct
21
Common Salt
Junction (Cambridge)
Oct
21
Maddie Moate
Playhouse (Norwich)
11:00 am
Oct
21
Marty MacDonald’s Toy Machine
Quay Theatre (Sudbury)
1:30 pm
Oct
21
Soonchild
New Wolsey
2:30 pm
Oct
21
There Was An Old Lady Who Swallowed a Fly
Corn Exchange (Kings Lynn)
2:30 pm
Oct
21
Gym & Tonic
Theatre Royal (Bury St Edmunds)
7:30 pm
Oct
22
Ruddigore
Seckford Theatre (Woodbridge)
Oct
22
Oct
22
Oct
22
The Little Prince
Theatre Royal (Norwich)
Oct
22
Chitty Chitty Bang Bang
Cresset (Peterborough)
Oct
22
Foolhardy Circus Company
Seagull (Lowestoft)
Oct
22
Crouch Touch Pause Engage
Corpus Playroom (Cambridge)
7:00 pm
Oct
22
Kevin Bloody Wilson
Cliffs Pavilion
7:30 pm
Oct
22
Lost Voice Guy
Princes Theatre (Clacton)
7:30 pm
Oct
22
Youth Festival
Abbey Fields Centre
7:30 pm
Oct
22
Ballroom Boys
Corn Exchange (Kings Lynn)
7:30 pm
Oct
22
First Manoeuvres
Junction (Cambridge)
7:30 pm
Oct
22
The Immigrant
Key Theatre (Peterborough)
7:45 pm
Oct
22
The Convert
ADC Theatre (Cambridge)
7:45 pm
Oct
22
Adam Rutherford
Playhouse (Norwich)
8:00 pm
Oct
22
Electric Candles
Corpus Playroom (Cambridge)
9:30 pm
Oct
23
Tom Gates
Arts Theatre (Cambridge)
Oct
23
Dear Zoo
Theatre Royal (Bury St Edmunds)
Oct
23
Mr G & Mr S
Maddermarket (Norwich)
Oct
23
Foolhardy Circus Show
Fisher Theatre (Bungay)
2:00 pm
Oct
23
Rubber Ring
Arts Centre (Colchester)
7:30 pm
Oct
23
Jonathan Pie
Corn Exchange (Cambridge)
7:30 pm
Oct
23
Eddie Izzard
Theatre Royal (Norwich)
8:00 pm
Oct
23
Adam Kay
Playhouse (Norwich)
8:00 pm
Oct
23
Josh Widdicombe
Abbey Fields Centre
8:00 pm
Oct
23
Salon Du Chocolat
Cramphorn Studio (Chelmsford)
8:00 pm
Oct
23
She
ADC Theatre (Cambridge)
8:00 pm
Oct
23
Pearly Gates
ADC Theatre (Cambridge)
11:00 pm
Oct
24
Oi Frog
New Wolsey
Oct
24
Our House
St Georges (Gt Yarmouth)
Oct
24
Oct
24
Annie
Playhouse (Harlow)
Oct
24
Shout!
Junction (Cambridge)
Oct
24
And Then There Were None
Barns (Wingfield)
Oct
24
Horrible Science
Playhouse (Norwich)
11:00 am
Oct
24
Funny Faces
Quay Theatre (Sudbury)
7:30 pm
Oct
24
Five Years
Seagull (Lowestoft)
7:30 pm
Oct
24
Showcase
Fisher Theatre (Bungay)
7:30 pm
Oct
24
The Affair
Headgate (Colchester)
7:30 pm
Oct
24
Crimes on the Coast
Key Theatre (Peterborough)
7:30 pm
Oct
24
Kevin Bloody Wilson
Corn Exchange (Kings Lynn)
7:30 pm
Oct
24
Blue Stockings
The Cut (Halesworth)
7:30 pm
Oct
24
Wild Boy
The Garage (Norwich)
7:30 pm
Oct
24
Andy Parsons
Palace Theatre (Southend)
8:00 pm
Oct
25
I Believe in Unicorns
Mumford Theatre (Cambridge)
Oct
25
Tiger Who Came to Tea
Theatre Royal (Bury St Edmunds)
Oct
25
Collisions
The Garage (Norwich)
11:00 am
Oct
25
The Wizard of Oz
Key Theatre (Peterborough)
7:30 pm
Oct
25
Kure Kure Faraway
The Guildhall (Kings Lynn)
7:30 pm
Oct
25
Pizza Shop Heroes
Stage Two
7:30 pm
Oct
25
Matt Chorley
Junction (Cambridge)
7:30 pm
Oct
25
Comedy Club
Portland Arms
7:30 pm
Oct
25
Comedy Club
Cresset (Peterborough)
8:00 pm
Oct
25
Simon & Garfunkel Story
Playhouse (Norwich)
8:00 pm
Oct
25
Eddie Izzard
Corn Exchange (Cambridge)
8:00 pm
Oct
26
Tabby McTat
Key Theatre (Peterborough)
Oct
26
Shake The Festival
The Cut (Halesworth)
Oct
26
And Then There Were None
Village Hall (Hoxne)
Oct
26
Little Stars Circus
Civic Theatre (Chelmsford)
4:00 pm
Oct
26
The Welcome Revolution
Playhouse (Harlow)
6:00 pm
Oct
26
Kevin Bloody Wilson
Corn Exchange (Ipswich)
7:30 pm
Oct
26
Andante
Palace Theatre (Southend)
7:30 pm
Oct
26
Benjamin Zephaniah
Palace Theatre (Southend)
7:30 pm
Oct
26
Love, Cats & Bill Murray
The Garage (Norwich)
7:30 pm
Oct
26
James Rowland
Junction (Cambridge)
8:00 pm
Oct
26
Jack Dee
Civic Theatre (Chelmsford)
8:30 pm
Oct
27
Midsummer Night’s Dream
Palace Theatre (Southend)
Oct
27
Milkshake! Live
Civic Theatre (Chelmsford)
Oct
27
And Then There Were None
High School (Long Stratton)
Oct
27
Yuli
Playhouse (Norwich)
2:00 pm
Oct
27
The Magic Flute
Key Theatre (Peterborough)
4:00 pm
Oct
27
Rubber Ring
St Georges (Gt Yarmouth)
7:00 pm
Oct
27
Pandora’s Box
Open (Norwich)
7:00 pm
Oct
27
Jon Culshaw & Bill Dare
Playhouse (Norwich)
7:30 pm
Oct
27
Jack Dee
Corn Exchange (Kings Lynn)
8:00 pm
Oct
28
Oct
28
What’s In A Name?
Arts Theatre (Cambridge)
Oct
28
Dear Zoo
Palace Theatre (Southend)
Oct
28
Macbeth
Theatre Royal (Bury St Edmunds)
Oct
28
Mr. Men & Little Miss
Civic Theatre (Chelmsford)
Oct
28
A Cockroach & Furry Blurry Fluffy Things
Arts Centre (Colchester)
10:30 am
Oct
28
Evolution
Theatre Royal (Norwich)
7:30 pm
Oct
28
Bloody Poetry
Old Kings Head (Brockdish)
7:30 pm
Oct
28
Lady Boys of Bangkok
Key Theatre (Peterborough)
7:30 pm
Oct
29
Fantastic Mr Fox
New Wolsey Studio
Oct
29
Twelfth Night
ADC Theatre (Cambridge)
Oct
29
Spud Shack
Corpus Playroom (Cambridge)
Oct
29
Marty MacDonald’s Toy Machine
West Cliff (Clacton)
1:30 pm
Oct
29
Debris
Corpus Playroom (Cambridge)
7:00 pm
Oct
29
Trojan Horse
Playhouse (Norwich)
7:30 pm
Oct
29
Getting The Third Degree
Maddermarket (Norwich)
7:30 pm
Oct
29
Ed Gamble
Key Theatre (Peterborough)
7:30 pm
Oct
29
Evening of Eric & Ern
Civic Theatre (Chelmsford)
7:30 pm
Oct
29
Russell Kane
Cresset (Peterborough)
8:00 pm
Oct
29
Scummy Mummies
Junction (Cambridge)
8:00 pm
Oct
30
Macbeth
Seagull (Lowestoft)
Oct
30
Madagascar
Abbey Fields Centre
Oct
30
Dragtime!
ADC Theatre (Cambridge)
Oct
30
Othello
Sir John Mills Theatre (Ipswich)
7:00 pm
Oct
30
Masque of the Red Death
Quay Theatre (Sudbury)
7:30 pm
Oct
30
Paul Zerdin’s Puppet Party
Playhouse (Harlow)
7:30 pm
Oct
30
James Acaster
Corn Exchange (Kings Lynn)
7:30 pm
Oct
30
Ron Athey
Junction (Cambridge)
7:30 pm
Oct
30
The Last Straw
Arts Centre (Colchester)
7:30 pm
Oct
30
Tale of Little Bevan
Wortwell Core
7:30 pm
Oct
30
Rob Beckett
Regent (Ipswich)
8:00 pm
Oct
30
Oh Yes Oh No
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Oct
30
Count Arthur Strong
Playhouse (Norwich)
8:00 pm
Oct
30
Romesh Ranganathan
Corn Exchange (Cambridge)
8:00 pm
Oct
31
Crimes On The Coast
Palace Theatre (Southend)
Oct
31
Forbidden Nights
Cresset (Peterborough)
7:30 pm
Oct
31
Fear at Halloween
Little Theatre (Sheringham)
7:30 pm
Oct
31
Fever Gets Freaky
The Garage (Norwich)
7:30 pm
Oct
31
One Under
New Wolsey
7:45 pm
Oct
31
Terrifically Terrifying Tales
Cramphorn Studio (Chelmsford)
7:45 pm
Oct
31
Austentatious
Theatre Royal (Bury St Edmunds)
8:00 pm
Nov
1
Final Edition
Jerwood Dancehouse (Ipswich)
Nov
1
Othello
Playhouse (Norwich)
Nov
1
Dear Zoo Live!
Civic Theatre (Chelmsford)
Nov
1
Final Edition
Maltings (Snape)
Nov
1
And Then There Were None
Public Hall (Beccles)
Nov
1
Bloody Poetry
Barns (Wingfield)
7:30 pm
Nov
1
Hancock & Co.
Quay Theatre (Sudbury)
7:30 pm
Nov
1
Hammer & Tongue
Junction (Cambridge)
7:30 pm
Nov
1
Wild Boy
Sir John Mills Theatre (Ipswich)
7:45 pm
Nov
1
Jarlath Regan
Key Theatre (Peterborough)
7:45 pm
Nov
1
Comedy Club
Junction (Cambridge)
7:45 pm
Nov
1
Comedy Club
Arts Centre (Colchester)
8:00 pm
Nov
2
The Tiger Who Came To Tea
Playhouse (Harlow)
Nov
2
And Then There Were None
Sir John Mills Theatre (Ipswich)
Nov
2
Pearls From The Grit
The Cut (Halesworth)
4:00 pm
Nov
2
Bloody Poetry
Village Hall (Garboldisham)
7:30 pm
Nov
2
Purple Zeppelin
West Cliff (Clacton)
7:30 pm
Nov
2
Ben Elton
Cliffs Pavilion
7:30 pm
Nov
2
Rainbow Masquerade Ball
Arts Centre (Colchester)
7:30 pm
Nov
2
Showstoppers
Headgate (Colchester)
7:45 pm
Nov
2
Wild Boy
Key Theatre (Peterborough)
7:45 pm
Nov
2
Josh Widdicombe
Theatre Royal (Norwich)
8:00 pm
Nov
2
Adam Rowe
Junction (Cambridge)
8:00 pm
Nov
2
Comedy Club
New Wolsey
8:15 pm
Nov
2
Terrifically Terrifying Tales
Headgate (Colchester)
8:15 pm
Nov
3
Keith James
Seagull (Lowestoft)
Nov
3
Snow Queen
Princes Theatre (Clacton)
Nov
3
Dancing Down The Wicket
Maddermarket (Norwich)
Nov
3
Narky Sizzle & The Coconuts
Junction (Cambridge)
Nov
3
Jest for Laughs
West Cliff (Clacton)
2:30 pm
Nov
3
Mystery of Raddlesham Mumps
Key Theatre (Peterborough)
3:00 pm
Nov
3
Paul Zerdin’s Puppet Party
Corn Exchange (Ipswich)
7:30 pm
Nov
3
Murray Lachlan Young & Mark Grist
Key Theatre (Peterborough)
8:00 pm
Nov
3
Dave Gorman
Corn Exchange (Cambridge)
8:00 pm
Nov
4
The Lovely Bones
Arts Theatre (Cambridge)
Nov
4
A Woman of No Importance
Theatre Royal (Norwich)
Nov
4
The Mousetrap
New Theatre (Peterborough)
Nov
4
Shakespeare Schools Festival
Corn Exchange (Kings Lynn)
7:00 pm
Nov
4
I Wanna Be Yours
Key Theatre (Peterborough)
7:30 pm
Nov
4
The Noise Next Door
Junction (Cambridge)
8:00 pm
Nov
4
Jack Whitehall
Corn Exchange (Cambridge)
9:00 pm
Nov
5
The Season
New Wolsey
Nov
5
Annie
Regent (Ipswich)
Nov
5
My Fair Lady
Theatre Royal (Bury St Edmunds)
Nov
5
Terror
Quay Theatre (Sudbury)
Nov
5
Avenue Q
Abbey Fields Centre
Nov
5
We Will Rock You
Cliffs Pavilion
Nov
5
42nd Street
Civic Theatre (Chelmsford)
Nov
5
Chicago
ADC Theatre (Cambridge)
Nov
5
And Then There Were None
St Edmunds Hall (Southwold)
Nov
5
Hound of the Baskervilles
Corpus Playroom (Cambridge)
7:00 pm
Nov
5
Ed Byrne
Corn Exchange (Kings Lynn)
8:00 pm
Nov
5
How Do We Start Again?
Playhouse (Harlow)
8:00 pm
Nov
5
Frank Skinner
Corn Exchange (Cambridge)
8:00 pm
Nov
5
Big Boys Don’t Cry
Corpus Playroom (Cambridge)
9:30 pm
Nov
6
Shaun Ryder
The Apex
Nov
6
Hound of the Baskervilles
Palace Theatre (Southend)
Nov
6
Cinderella
Palace Theatre (Southend)
Nov
6
Bug
Headgate (Colchester)
Nov
6
Romeo & Juliet
Playhouse (Harlow)
Nov
6
Talking Taboos
Arts Centre (Norwich)
7:00 pm
Nov
6
The Nutcracker
Corn Exchange (Kings Lynn)
7:30 pm
Nov
6
Andrew O’Neill
Portland Arms
7:30 pm
Nov
6
Louise Orwin
Arts Centre (Colchester)
7:30 pm
Nov
6
One
Junction (Cambridge)
7:30 pm
Nov
6
Whim City
ADC Theatre (Cambridge)
11:00 pm
Nov
7
Sweeney Todd
Seagull (Lowestoft)
Nov
7
Shakespeare Schools Festival
Playhouse (Harlow)
7:00 pm
Nov
7
Bloody Poetry
Village Hall (Laxfield)
7:30 pm
Nov
7
Griff Rhys Jones
Playhouse (Norwich)
7:30 pm
Nov
7
Comedy Club
Cliffs Pavilion
7:30 pm
Nov
7
Desiree Burch
Cramphorn Studio (Chelmsford)
8:00 pm
Nov
8
Director’s Cut
Playhouse (Norwich)
Nov
8
Pearls from The Grit
Marina (Lowestoft)
Nov
8
Youthquake
The Garage (Norwich)
6:00 pm
Nov
8
Bloody Poetry
Fisher Theatre (Bungay)
7:30 pm
Nov
8
Overflow
Jerwood Dancehouse (Ipswich)
7:30 pm
Nov
8
Twelfth Night
The Guildhall (Kings Lynn)
7:30 pm
Nov
8
Hal Cruttenden
Arts Theatre (Braintree)
7:30 pm
Nov
8
Richard Herring
Corn Exchange (Cambridge)
7:30 pm
Nov
8
George Egg
Arts Centre (Colchester)
7:30 pm
Nov
8
Ed Gamble
Junction (Cambridge)
8:00 pm
Nov
8
Comedy Collision
Junction (Cambridge)
8:00 pm
Nov
9
The Nutcracker
Princes Theatre (Clacton)
Nov
9
The Nutcracker
Key Theatre (Peterborough)
Nov
9
Jay Foreman
Arts Centre (Colchester)
1:30 pm
Nov
9
Edith in the Beginning
Sir John Mills Theatre (Ipswich)
2:30 pm
Nov
9
Bloody Poetry
The Cut (Halesworth)
7:30 pm
Nov
9
Comedy Club
Arts Theatre (Bocking)
7:30 pm
Nov
9
The Affair
Barns (Wingfield)
7:30 pm
Nov
9
Clementine Show
Little Theatre (Sheringham)
7:30 pm
Nov
9
The Dreamboys
Corn Exchange (Kings Lynn)
7:30 pm
Nov
9
Best of Burlesque
Playhouse (Harlow)
7:30 pm
Nov
9
The Thinking Drinkers
Arts Centre (Colchester)
7:30 pm
Nov
9
Sam & I
Cramphorn Studio (Chelmsford)
7:45 pm
Nov
10
The Snow Dragon
Palace Theatre (Southend)
Nov
10
Pick Your Play
Palace Theatre (Southend)
Nov
10
Boy Who Cried Wolf
Junction (Cambridge)
Nov
10
Bravo-Stars of the Stage
Regent (Ipswich)
6:30 pm
Nov
10
Mitch Benn
Arts Centre (Colchester)
7:00 pm
Nov
11
Diversity
Regent (Ipswich)
Nov
11
Murder, Margaret and Me
Theatre Royal (Bury St Edmunds)
Nov
11
Shakespeare Schools Festival
Palace Theatre (Southend)
Nov
11
Gang Show
Key Theatre (Peterborough)
Nov
11
The Wrecking Ball
Corpus Playroom (Cambridge)
9:30 pm
Nov
12
Peter Pan Goes Wrong
Arts Theatre (Cambridge)
Nov
12
A Taste Of Honey
Theatre Royal (Norwich)
Nov
12
Mr Men & Little Miss
New Theatre (Peterborough)
Nov
12
Jack & The Beanstalk
Corn Exchange (Kings Lynn)
Nov
12
Bonnie & Clyde
Cramphorn Studio (Chelmsford)
Nov
12
Shakespeare Schools Festival
Civic Theatre (Chelmsford)
7:00 pm
Nov
12
Cock
Corpus Playroom (Cambridge)
7:00 pm
Nov
12
Pearls From The Grit
The Guildhall (Kings Lynn)
7:30 pm
Nov
12
Deathtrap
ADC Theatre (Cambridge)
7:45 pm
Nov
13
Pearls From The Grit
Seagull (Lowestoft)
Nov
13
Wind in The Willows
Palace Theatre (Southend)
Nov
13
One Man, Two Guvnors
Headgate (Colchester)
Nov
13
Private Peaceful
Marina (Lowestoft)
Nov
13
Nov
13
Brief Encounter
Seckford Theatre (Woodbridge)
7:30 pm
Nov
13
Crowded
The Garage (Norwich)
7:30 pm
Nov
13
Jonathan Pie
Cliffs Pavilion
7:30 pm
Nov
13
Tom Marshman
Arts Centre (Colchester)
7:30 pm
Nov
13
John Robins
West Road Concert Hall (Cambridge)
7:30 pm
Nov
13
Remains of Logan Dankworth
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Nov
13
Rob Beckett
Corn Exchange (Cambridge)
8:00 pm
Nov
13
Rust
ADC Theatre (Cambridge)
11:00 pm
Nov
14
Jane Eyre
Theatre Royal (Bury St Edmunds)
Nov
14
Good Grief
St Nicholas Chapel (Kings Lynn)
7:15 pm
Nov
14
Al Murray
Regent (Ipswich)
7:30 pm
Nov
14
Radio Fun
Little Theatre (Sheringham)
7:30 pm
Nov
14
Market Square
Corpus Playroom (Cambridge)
7:30 pm
Nov
14
Alexander Armstrong
Corn Exchange (Ipswich)
7:30 pm
Nov
14
Where is Mrs Christie?
Arts Centre (Haverhill)
7:30 pm
Nov
14
Earl Slick
Arts Centre (Colchester)
7:30 pm
Nov
14
Ed Byrne
The Apex
8:00 pm
Nov
14
Comedy Club
Corn Exchange (Kings Lynn)
8:00 pm
Nov
14
Stephen K Amos
Playhouse (Harlow)
8:00 pm
Nov
15
The Affair
Seagull (Lowestoft)
Nov
15
Boudica
Maddermarket (Norwich)
Nov
15
Footloose
Cresset (Peterborough)
Nov
15
Marlowe Showcase
ADC Theatre (Cambridge)
4:00 pm
Nov
15
Fistful of Feathers
Palace Theatre (Southend)
6:30 pm
Nov
15
Dil Dhadakne Do
Undercroft (Peterborough)
7:00 pm
Nov
15
Pearls From The Grit
Seagull (Lowestoft)
7:30 pm
Nov
15
Choice Grenfell
Quay Theatre (Sudbury)
7:30 pm
Nov
15
Peter Panties
Arts Theatre (Braintree)
7:30 pm
Nov
15
Fever
The Garage (Norwich)
7:30 pm
Nov
15
Jasper Carrott & Alistair McGowan
Playhouse (Harlow)
7:30 pm
Nov
15
Back to the Fisher
Fisher Theatre (Bungay)
7:30 pm
Nov
15
Jason Byrne
Arts Centre (Colchester)
7:30 pm
Nov
15
Hal Cruttenden
Arts Centre (Haverhill)
8:00 pm
Nov
15
Nick Helm
Junction (Cambridge)
8:00 pm
Nov
16
Jimmy Carr
Corn Exchange (Kings Lynn)
Nov
16
Jim Davidson
Charter Hall (Colchester)
7:30 pm
Nov
16
Forbidden Nights
Arts Centre (Haverhill)
8:00 pm
Nov
16
Robin Ince
Junction (Cambridge)
8:00 pm
Nov
17
The Snow Dragon
Junction (Cambridge)
Nov
17
Pam Ayres
Abbey Fields Centre
5:00 pm
Nov
17
Surreal Words
Key Theatre (Peterborough)
7:00 pm
Nov
17
Sir Derek Jacobi
Theatre Royal (Bury St Edmunds)
7:30 pm
Nov
17
Dr John Cooper Clarke
Quay Theatre (Sudbury)
7:30 pm
Nov
17
Lost Voice Guy
Arts Theatre (Braintree)
7:30 pm
Nov
17
Jimmy Carr
Theatre Royal (Norwich)
8:00 pm
Nov
17
True Stories Live
Arts Centre (Norwich)
8:00 pm
Nov
18
Prism
Arts Theatre (Cambridge)
Nov
18
The Wizard of Oz
Theatre Royal (Bury St Edmunds)
Nov
18
You’re Dead & I’m Eating Pic N’ Mix
Corpus Playroom (Cambridge)
9:30 pm
Nov
19
On Your Feet
Theatre Royal (Norwich)
Nov
19
The Scarecrows’ Wedding
Playhouse (Norwich)
Nov
19
Arcadia
Palace Theatre (Southend)
Nov
19
Beautiful Thing
Corpus Playroom (Cambridge)
7:00 pm
Nov
19
Shakespeare Schools Festival
Marina (Lowestoft)
7:00 pm
Nov
19
Nell Gwynn
ADC Theatre (Cambridge)
7:45 pm
Nov
19
Flo & Joan
Playhouse (Norwich)
8:00 pm
Nov
19
Becoming Electra: A Queer Mitzvah
ADC Theatre (Cambridge)
11:00 pm
Nov
20
A Little Night Music
Headgate (Colchester)
Nov
20
One Man, Two Guvnors
Key Theatre (Peterborough)
Nov
20
Lenny Henry
Cliffs Pavilion
7:30 pm
Nov
20
Luke Wright
Arts Centre (Colchester)
8:00 pm
Nov
20
Bloody Chamber
ADC Theatre (Cambridge)
11:00 pm
Nov
21
Flint Street Nativity
West Cliff (Clacton)
Nov
21
Oliver Twist
Fisher Theatre (Bungay)
Nov
21
Christmas with Steptoe & Son
Princes Theatre (Clacton)
7:30 pm
Nov
21
I Wanna Be Yours
The Garage (Norwich)
7:30 pm
Nov
21
Amazing Mysteries
Little Theatre (Sheringham)
7:30 pm
Nov
21
Roy Chubby Brown
Arts Theatre (Braintree)
7:30 pm
Nov
21
Ben Elton
Corn Exchange (Ipswich)
7:30 pm
Nov
21
Enter The Dragons
Arts Centre (Haverhill)
7:30 pm
Nov
21
Step Sonic
Junction (Cambridge)
7:30 pm
Nov
21
Ed Gamble
Playhouse (Norwich)
8:00 pm
Nov
21
ANerdyFangirl394
Corpus Playroom (Cambridge)
9:30 pm
Nov
22
Room at the Top of the House
Undercroft (Peterborough)
Nov
22
The Casket Girl
Maltings (Snape)
Nov
22
Kure Kure Faraway
Seagull (Lowestoft)
7:30 pm
Nov
22
Ben Elton
Cresset (Peterborough)
7:30 pm
Nov
22
Jason Byrne
Playhouse (Norwich)
8:00 pm
Nov
22
Daliso Chaponda
Palace Theatre (Southend)
8:00 pm
Nov
22
Henning Wehn
Charter Hall (Colchester)
8:00 pm
Nov
22
James Acaster
Corn Exchange (Cambridge)
8:00 pm
Nov
22
Spontaneous Potter
Junction (Cambridge)
8:00 pm
Nov
23
The Little Mermaid
Seckford Theatre (Woodbridge)
7:30 pm
Nov
23
The Dreamboys
Regent (Ipswich)
7:30 pm
Nov
23
Before It Rains
St Georges (Gt Yarmouth)
7:30 pm
Nov
23
Josh Widdicombe
Corn Exchange (Ipswich)
7:30 pm
Nov
23
Rob Beckett
Cliffs Pavilion
8:00 pm
Nov
23
Stephen K Amos
Palace Theatre (Southend)
8:00 pm
Nov
23
Henning Wehn
Corn Exchange (Cambridge)
8:00 pm
Nov
23
The Lipsinkers
Arts Centre (Colchester)
8:00 pm
Nov
23
Vir Das
Junction (Cambridge)
8:00 pm
Nov
24
Icons
Theatre Royal (Norwich)
Nov
24
Woodland Tales with Grandad
Junction (Cambridge)
Nov
24
The Greatest Snowman
The Guildhall (Kings Lynn)
3:00 pm
Nov
24
Just Gotta Sing
The Guildhall (Kings Lynn)
7:00 pm
Nov
25
Fame
New Theatre (Peterborough)
Nov
25
Lenny Henry
Corn Exchange (Cambridge)
7:30 pm
Nov
26
Cinderella
Theatre Royal (Norwich)
Nov
26
Richard III
Palace Theatre (Southend)
Nov
26
Thrill Me
Corpus Playroom (Cambridge)
7:00 pm
Nov
26
Lenny Henry
Regent (Ipswich)
7:30 pm
Nov
26
A Little Space
Mumford Theatre (Cambridge)
7:30 pm
Nov
26
Mark Thomas
Arts Centre (Colchester)
7:30 pm
Nov
27
Little Match Girl
Playhouse (Norwich)
Nov
27
Rent
Palace Theatre (Southend)
Nov
27
Red Riding Hood
ADC Theatre (Cambridge)
Nov
27
Jonathan Pie
Cresset (Peterborough)
7:30 pm
Nov
27
Vijay Patel
Arts Centre (Colchester)
7:30 pm
Nov
27
Travis Alabanza
Junction (Cambridge)
7:30 pm
Nov
28
Aladdin
New Wolsey
Nov
28
Cinderella
Arts Theatre (Cambridge)
Nov
28
Ardal O’Hanlon
West Road Concert Hall (Cambridge)
7:00 pm
Nov
28
Comedy Club
Cliffs Pavilion
7:30 pm
Nov
28
Tim Minchin
Cliffs Pavilion
7:30 pm
Nov
28
Daniel Sloss
Corn Exchange (Ipswich)
7:30 pm
Nov
28
Views from the ‘Bridge
Junction (Cambridge)
7:30 pm
Nov
28
Jimmy Carr
Regent (Ipswich)
8:00 pm
Nov
28
Second Generation: Integrated
ADC Theatre (Cambridge)
11:00 pm
Nov
29
Peter Pan
Theatre Royal (Bury St Edmunds)
Nov
29
Peter Pan
Civic Theatre (Chelmsford)
Nov
29
Jack & the Beanstalk
Playhouse (Harlow)
Nov
29
Rapunzel
The Garage (Norwich)
Nov
29
The Exam
Maddermarket (Norwich)
Nov
29
Midsummer Night’s Dream
Arts Centre (Colchester)
7:30 pm
Nov
29
Comedy Club
Cresset (Peterborough)
8:00 pm
Nov
29
Comedy Club
Charter Hall (Colchester)
8:00 pm
Nov
29
Comedy Club
Arts Centre (Haverhill)
8:00 pm
Nov
29
Jordan Brookes
Junction (Cambridge)
8:00 pm
Nov
29
Comedy Club
Portland Arms
8:30 pm
Nov
30
Cinderella
Abbey Fields Centre
Nov
30
The Nutcracker
Seckford Theatre (Woodbridge)
Nov
30
Dick Whittington & His Wonderful Cat
Princess Theatre (Hunstanton)
Nov
30
Rascals
Arts Theatre (Braintree)
Nov
30
The Day The Moon Stopped Shining
Arts Centre (Haverhill)
Nov
30
A Christmas Carol
Barns (Wingfield)
2:30 pm
Nov
30
Jimmy Carr
Charter Hall (Colchester)
7:15 pm
Nov
30
The Ghosts of Moor End House
Fisher Theatre (Bungay)
7:30 pm
Nov
30
The Affair
The Cut (Halesworth)
7:30 pm
Nov
30
Romesh Ranganathan
Regent (Ipswich)
8:00 pm
Dec
1
A Christmas Carol
Cramphorn Studio (Chelmsford)
3:00 pm
Dec
1
A Christmas Carol
Mumford Theatre (Cambridge)
4:00 pm
Dec
2
Seasons of Love
ADC Theatre (Cambridge)
11:00 pm
Dec
3
Arthur’s Dreamboat
New Wolsey Studio
Dec
3
Little Red Riding Hood
Regal Theatre (Stowmarket)
Dec
3
Antigone
Corpus Playroom (Cambridge)
7:00 pm
Dec
3
L’Elisir d’amore
Theatre Royal (Norwich)
7:15 pm
Dec
3
How Does It Feel?
Corpus Playroom (Cambridge)
7:30 pm
Dec
3
Scummy Mummies Christmas Show
Abbey Fields Centre
8:00 pm
Dec
4
Dear Santa
Charter Hall (Colchester)
Dec
4
Treasure Island
Headgate (Colchester)
Dec
4
Rigoletto
Theatre Royal (Norwich)
7:15 pm
Dec
4
Scheherazade
ADC Theatre (Cambridge)
11:00 pm
Dec
5
Scratch Nights
Abbey Fields Centre
Dec
5
Beauty & The Beast
Key Theatre (Peterborough)
Dec
5
A Christmas Carol
Fisher Theatre (Bungay)
7:00 pm
Dec
6
Christmas Spectacular
Maltings (Snape)
Dec
6
Rinaldo
Theatre Royal (Norwich)
7:15 pm
Dec
7
Snow White & the Seven Dwarfs
Princes Theatre (Clacton)
Dec
7
Christmas with Steptoe & Son
Seagull (Lowestoft)
Dec
7
Dick Whittington & His Cat
Little Theatre (Sheringham)
Dec
7
Cinderella
Cresset (Peterborough)
Dec
7
Santa’s Christmas Countdown
Arts Theatre (Braintree)
Dec
7
Santa’s Christmas Countdown
Arts Theatre (Braintree)
Dec
9
A Christmas Carol
Headgate (Colchester)
7:30 pm
Dec
10
Aladdin
Corn Exchange (Kings Lynn)
Dec
10
Cinderella
Angles Theatre
Dec
10
Wind in the Willows
ADC Theatre (Cambridge)
Dec
11
Wind In The Willows
Junction (Cambridge)
Dec
11
Circus Carol
Playhouse (Norwich)
Dec
12
Alice in Wonderland
Seagull (Lowestoft)
Dec
12
Snow White
Marina (Lowestoft)
Dec
13
Sherlock Homes & The Warlock of Whitechapel
Seckford Theatre (Woodbridge)
Dec
13
Ten Sorry Tales
Jerwood Dancehouse (Ipswich)
Dec
13
Dec
13
Great Christmas Cake Off
Playhouse (Harlow)
Dec
13
Dick Whittington
The Maltings (Ely)
Dec
13
Santa in Love
Cramphorn Studio (Chelmsford)
Dec
14
Cinderella
Regent (Ipswich)
Dec
14
Beauty & The Beast
St Georges (Gt Yarmouth)
Dec
14
The Wizard of Oz
New Theatre (Peterborough)
Dec
14
Beauty & The Beast
Maddermarket (Norwich)
Dec
14
Sleeping Beauty
Quay Theatre (Sudbury)
Dec
15
Into the Woods Jr
Arts Theatre (Braintree)
7:00 pm
Dec
17
Cinderella
Theatre Royal (Norwich)
Dec
17
The Nutcracker
ADC Theatre (Cambridge)
Dec
18
Ben Elton
Theatre Royal (Norwich)
7:30 pm
Dec
19
Malice in Neverland
Seagull (Lowestoft)
Dec
19
The Christmas Show
West Cliff (Clacton)
Dec
20
Red Riding Hood
Seckford Theatre (Woodbridge)
Dec
20
Santa in Wonderland
Seagull (Lowestoft)
Dec
20
Puss in Boots
Fisher Theatre (Bungay)
Dec
20
Dick Whittington
Public Hall (Beccles)
Dec
20
Snow White & the Seven Dwarves
Arts Centre (Haverhill)
Dec
21
Jack and the Beanstalk
Mumford Theatre (Cambridge)
Dec
22
Dec
22
A Christmas Carol
The Cut (Halesworth)
7:00 pm
Dec
24
Beauty & The Beast
Arts Theatre (Bocking)
Dec
29
The Nutcracker
Corn Exchange (Cambridge)
Dec
30
Oliver!
The Apex
Jan
4
Puss in Boots (Adult)
Fisher Theatre (Bungay)
7:30 pm
Jan
8
Jack Off The Beanstalk
St Georges (Gt Yarmouth)
Jan
8
Aladdin
Mersea Centre
Jan
16
Goldilocks & The Three Bears
Film Theatre (Leiston)
Jan
18
Aladdin
Marina (Lowestoft)
Jan
21
Famous Four & A Half…
Key Theatre (Peterborough)
Feb
18
Cinderella
Arts Theatre (Braintree)